Google adresleri üzerinden dolandırıcılıklar devam ederken; günümüzde hala işletmesinin Google İşletme Profilini düzenlemeyen, adresini onaylatmayan şirketler ile karşılaşıyoruz.

İnternet dünyasındaki her profil, her iz dijital kimliğin bir parçasını oluşturuyor. İnsanlar kişileri ve işletmeleri aradıklarında karşılarına ilk olarak ne çıktığı ise dijital ayak izinin bir parçası olarak yer alıyor.İşletme sahiplerinin ilk işi web sitelerini oluşturmak ve sosyal medya hesaplarını açmak oluyor. Bu sırada işletme profili unutulabiliyor.

Google İşletme Profili kısmı, kişilerin işletmeleri aradıklarında karşılarına çıkan ilk bilgi ve hızlı yönlendirme alanlarını oluşturuyor. Bu alanda yapılan en temel hata ise sadece adres bilgisine odaklanmak oluyor. Birçok işletme sadece adres ve iletişim bilgileri alanını doğrulayıp, haritalara kaydoluyor. Sonrasında ise işletme profili üzerinde diğer bilgilerde bir güncelleme veya yorumları takip etme davranışında genelde bulunmuyorlar. Böylece Google üzerinde işletmeler için önemli bir alan hem eksik ve yanlış bilgi içerebiliyor hem de kontrolsüz kalıyor.

IQUEEM Kurucusu Berkun Meral Konuyu Şöyle Özetliyor!

IQUEEM Kurucusu Berkun Meral, Google İşletme Profillerinin önemini şöyle anlatıyor; “Google adresleri üzerinden dolandırıcılıklar devam ederken; hala işletmesinin Google İşletme Profilini düzenlemeyen, adresi onaylatmayan şirketler ile karşılaşıyoruz. Yıllardır bu konuda ücretsiz hizmetleri ücretli gibi sunan aktiviteler, Google’dan arıyor gibi davranıp yaşanan dolandırıcılık vakaları hızla devam ediyor. O yüzden öncelikle tekrar hatırlatalım; Google’da işletme profili açmanız ve Google’da adresinizi onaylatmanız ücretsizdir. İşletmelerin tek yapması gereken Google işletme sayfasına girip işletme profillerini oluşturmaları ve bu alanı güncel tutmaktır. Bu alanları güncellemek ve güncel tutmak için elbette gerektiği noktada farklı şirketlerden danışmanlık desteği alınabilir ancak bunun temelde ücretsiz olduğu ve her işletmenin isterse kendisinin de yapabileceği unutulmamalıdır”.

Meral’in anlatımıyla Google İşletme Profilleri İçin Öne Çıkan 3 Nokta

1. Ücretsiz Profilinizi Düzenleyin ve Öne Çıkın

Hem aramalarda doğru bilgilerle öne çıkmak hem de müşterilerinizin dikkatini çekmek için profil bilgilerinizi doldurun. İşletmeniz hakkında bilgiyi, çalışma saatlerinizi, telefon numaranızı, ürünlerinizi ekleyin. Sayfanızı istediğiniz şekilde kişiselleştirin.

Müşterilerinizin dikkatini çekmek için kapak fotoğrafı, profil fotoğrafı, logo ve ürün-hizmet fotoğrafları gibi öğelerle profilinizi zenginleştirin.

Profilinizi oluşturduktan sonra tüm güncellemeler için işletmenizi doğrulamanız gerekecek.  İşletmenizi doğrularken bilgilerinizin doğru olduğundan ve bu bilgileri sizden başkasının düzenleyemediğinden emin olmalısınız.

2. Google Arama ve Haritaları Kullanın

Google aramalarında kritik etken doğru arama ve adres bilgilerinin müşteri karşısına çıkması, adresin Google haritalara eklenmiş olması. Bu nedenle adresinizi doğrulatmanız ve haritadan doğrudan yol bilgisi ile işletmenize ulaşılması önemli bir adım. Burada yapılan en büyük hatalardan bir tanesi adresin tam olarak girilmesi ve haritanın müşterileri yanlış adrese göndermesi. Bu nedenle işletmeniz için adres doğruluğundan ve harita yol bilgisinden emin olmalısınız.

 3. Google Yorumları Takip Edin ve Yönetin

İşletmeniz için müşterilerinizin neler söylediğini takip etmek her mecrada önemli. Özellikle de hizmet sektöründe yer alan bir işletmeyseniz mevcut müşterilerin yaptığı yorumların, yeni müşteri kararlarında etkili olduğunu unutmamalısınız. Hem mevcut müşterilerde hem de yeni gelecek müşterilerde güven oluşturmak için herkese açık müşteri yorumlarını takip edin, yanıtlayın ve etkileşime geçin. Ayrıca işletmeniz için bir sıkça sorulan sorular alanı da oluşturabilirsiniz.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz