Dünya Karbondioksit Oranı
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

ABD merkezli ‘Scripps Okyanus Bilimleri Enstitüsü ile Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA)’nin verilerine göre; Dünya atmosferindeki karbondioksit oranı, son 63 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. NOAA yetkilisi Ralph Keeling, konuya ilişkin açıklamasında “Gittikçe asla ulaşmak istemeyeceğimiz bir noktaya doğru ilerliyoruz” ifadelerine yer verdi.  

ABD merkezli ‘Scripps Okyanus Bilimleri Enstitüsü ile Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA)’ tarafından açıklanan verilere göre; Dünya atmosferindeki karbondioksit oranı, Mayıs ayında 1 milyonda 419 parçaya (PPM) ulaştı. Uzmanlar, söz konusun oranın karbondioksit ölçümlerinin düzenli olarak yapıldığı 63 yıllık kayıt tarihi boyunca tespit edilen en yüksek rakam olduğuna işaret etti. Geçen yılın aynı döneminde, atmosferdeki karbondioksit oranının 1 milyonda 417 parça (PPM) olduğunun da altı çizildi. 

NOAA yetkilisi Ralph Keeling, konuya ilişkin açıklamasında “Gittikçe asla ulaşmak istemeyeceğimiz bir noktaya doğru ilerliyoruz” ifadelerine yer verdi. 2021 yılı içerisinde, Dünya atmosferindeki karbondioksit oranının 1 milyonda 420 parçayı (PPM) geçmesinin beklendiği kaydedildi. Atmosferik karbondioksitin ana kontrolünün fosil yakıt emisyonuyla ilgili olduğunu da sözlerine ekleyen Keeling, “Her yıl atmosferde daha fazla karbondioksit biriktiğinden, yükselişi durdurmak için önümüzde hala uzun bir yol var” ifadelerini kullandı.  

Geçen yıl karbondioksit salınımı, COVID-19 salgınına bağlı karantina çalışmalarıyla yüzde 7 gerilemişti

Karbondioksit Salınımı COVID-19

Diğer yandan; COVID-19 salgınına bağlı olarak yapılan sosyal izolasyon ve karantina çalışmaları nedeniyle, araç kullanımı azalmış ve geçen yıl karbondioksit salınımı, yüzde 7 gerilemişti. Bu gerilemenin, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana yıllık bazda görülen en yüksek düşüş olduğu belirtilmişti. Uzmanlar, emisyonun 2021’de yeniden yükselişe geçeceğine işaret ediyordu.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Çin’deki Sera Gazı Salınımı, 30 Yıldır İlk Kez Tüm Gelişmiş Ülkelerin Toplam Karbondioksit Salınım Miktarını Geride Bıraktı 

Bilim İnsanları, Karbondioksiti Jet Yakıtına Dönüştürmeyi Başardı 

Maskenin Karbondioksit Zehirlenmesi Yarattığı İddialarına Bilim İnsanları Yanıt Verdi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz