Okuma Süresi
2 dakika
Evlerimizdeki küçük ev aletlerinden yaşamlarımızı emanet edeceğimiz sağlık sistemine kadar her alanda kullanılan yapay zekalar son zamanlarda ciddi bir gelişim göstermiş durumda. Bu konuda faaliyet yürüten Google, yapay zekanın sağlık alanında ve hatta kanser tespiti gibi konularda kullanımı için ortaklıklar yaptığını duyurdu.
Teknoloji devi Google, bugüne kadar teknolojik gelişim için atmış olduğu imzalara bir yenisini daha eklemek için çalışmalar yürütüyor. Şirket, bugün gerçekleştirilen bir etkinlikte, çağın mucizesi yapay zekanın sağlık alanında kullanılması için bazı ortaklıklar yaptığını duyurdu. Eğer çalışmalardan pozitif bir sonuç alınabilirse yapay zeka modelleri ile kanser tespiti, ultrason okuma gibi işlemler gerçekleştirilebilecek. İşte detaylar!

Google Yapay Zekayı Sağlık Alanına Taşımak İçin Çalışıyor

Son zamanlardaki gelişimi ile büyük bir heyecan yaratan yapay zeka çalışmalar, geldiği düzeyle gerçekten de hepimizi hayrete düşürüyor. Aynı şekilde teknoloji devi Google da, bugün katılmış olduğu bir etkinlikte yapay zeka modellerinin sağlık alanında kullanılması gerektiğini ve bunun için de bazı ortaklıklarda bulunduğunu açıkladı. Her yıl düzenlenen ‘The Check Up’ etkinliğine katılan Google, burada yapay zekaya değinerek ultrason okumalarında, kanser tanı ve tedavilerinde, tıbbi dil modellerinde yapay zekanın kullanılabilmesi için bazı ortaklıklar kurduğuna değindi.

Meme Kanserinde Erken Teşhis

Özellikle yeterince uzmanın bulunmadığı bölgelerde yapay zekânın büyük yararlar sağlayacağına değinen Google yetkilileri, aynı zamanda yapay zeka modelleri ile meme kanserinin de erken tespit edilebileceğini söylüyor. Hatta teknoloji devi şirket bu fikri gerçeğe dönüştürmek için Kenya merkezli kâr amacı gütmeyen Jacaranda Health isimli kuruluş ile ortaklık kurduğunu açıkladı. Bunun yanı sıra Tayvan’dan Chang Gung Memorial Hastanesi’yle de birlikte çalışmaya başladıklarını aktaran şirket yetkilileri, yapay zekânın, ultrason yoluyla meme kanserini tespit edebilme ihtimaline değindi. Hatta tüberkülozu da erken teşhis ederek hem yayılmasının engellenmesi hem de tedavisinin sağlanabilmesinin olanaklı olduğu vurgulandı. Tüm bunların yanı sıra tıp odaklı dil modeliyle ilgili de bilgiler verildi. Bu kapsamda Med-PaLM 2 isimli yeni nesil modelin, doktor düzeyinde tıbbi muayene sorularına yüzde 85 oranında başarılı olduğu belirtildi.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz