Kripto para borsası Binance hacklendi. Binance yönetimine göre bu siber saldırı kapsamında 100 milyon dolar civarında kripto para çalındı. Ancak üçüncü taraf kaynaklar saldırının kapsamının çok daha büyük olduğunu iddia ediyor!

Yaklaşık 30 milyon kullanıcısıyla dünyanın en büyük kripto para borsaları arasında anılan Binance, dün gece yerel blockchain ağı Binance Smart Chain’e bir siber saldırı gerçekleştirildiğini açıkladı. Kim olduğu bilinmeyen bir veya birden fazla hacker, bu siber saldırı sonucunda Binance’ten yüklü miktarda kripto para çaldı.

Yapılan açıklamaya göre iki blockchain ağı arasındaki köprüde bir saldırı tespit edildikten sonra Binance Smart Chain’de işlemler geçici olarak durduruldu. Binance yetkilileri, şirketin resmi sosyal medya hesaplarından konuya dair açıklamalar yaptı. Yapılan ilk açıklamada, ağda normal olmayan aktivitelerin tespit edildiği ve bu nedenle de ağın durdurulduğu ifade edildi. İkinci açıklamada ise siber saldırıyı duyuran yetkililer, tüm fonların güvende olduğunu açıkladı.

Saldırının Büyüklüğü Açıklanandan Daha Fazla Olabilir!

Blockchain teknolojileri üzerine güvenlik ve analiz çalışmaları yapan PeckShield, Binance’teki saldırıyı ilk duyuran isimlerden biri oldu. Binance’te işlem kayıtlarını gösteren BscScan’daki verileri inceleyen PeckShield analistleri, ilk aşamada 586 milyon dolar civarında değere sahip 2 milyon BNB’nin hareketini tespit etti.

Araştırmaların sonucunda 600 milyon dolarlık kripto paranın çalınmış olabileceği bildirildi. Ancak BNB Chain yönetimi bu iddiaları yalanladı. Binance, saldırı büyüklüğünün 70-80 milyon dolar aralığında olduğunu açıkladı. Çalınan kripto paranınsa yalnızca 7 milyon dolarlık bölümü için dondurma işlemi yapılabildi.

Piyasa Çok Etkilenmedi!

Saldırı haberi üzerine BNB ilk anda 293 dolardan 280 dolara kadar geriledi. Ardından bu sabah yeniden 284 dolara yükseldi. Bu hareketler de gösteriyor ki, saldırı piyasa genelinde çok büyük etki yaratmadı. Bu sabah itibarıyla Bitcoin hafta genelindeki inişli çıkışlı seyrine uygun bir şekilde günlük yüzde 1.8’lik düşüşle 19.981 dolara geriledi.

Şirketin Resmi Sosyal Medya Hesabından Açıklamalar Yapıldı!

Olayın ardından Binance Resmi Twitter hesabından açıklamalar art arda geldi. Gelen ilk açıklama “Potansiyel bir istismarı tespit ettik ve ağı askıya aldık. Tüm sistemler kontrol altına alınmış durumda. Güvenlik açığını araştırmaya devam ediyoruz.” oldu.  Ardından da “Ağdan alınan kripto para miktarı, ilk tahminlere göre 70-80 milyon dolar civarında. Bunun 7 milyon doları ise dondurulmuş durumda.” ve “BNB ağı için hazırladığımız son güncellemeyi yayınladık. Tüm geliştiricilerin yükseltme yapmasını istiyoruz. Böylelikle hacker hesapları durdurulacak.” açıklamaları yapıldı.

Binance CEO’su Changpeng Zhao yine Twitter üzerinden yaptığı açıklamada “BSC Token Hub’daki bir güvenlik açığı sayesinde fazladan BNB basıldı. Ağın askıya alınmasını istedik ve her şey kontrol altında. Verdiğimiz rahatsızlık için özür dileriz.” ifadelerine yer verdi. CZ, bir sonraki açıklamasında ise zararı şu şekilde açıkladı: “Tahminlerimize göre saldırı büyüklüğü 100 milyon dolar civarında. Bu rakam, son BNB yakımının dörtte biri kadar.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz