Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Meta, Haziran 2021’de yayınladığı Bulletin platformunun fişini çekmeye karar verdi. Platform, 2023 yılının ilk aylarında kullanıcılara veda edecek.

Bulletin, Facebook’un bağımsız haber bülteni platformu olarak karşımıza çıkmıştı. 2021’in haziran ayında, çevrimiçi haber bülteni uygulaması Substack‘a rakip olmak için kullanıma sunulan platform, bağımsız yazarları güçlendirmeye, yeni kitlelere ulaşmalarına ve işlerini güçlendirmelerine yardımcı olmaya odaklanıyor.

Platform, ekonomiden iş dünyasına, sanattan kültüre, spordan bilim ve sağlığa kadar pek çok konuda yazılı içeriğe ev sahipliği yapıyor. Ancak Facebook’un çatı şirketi Meta’dan gelen açıklamalara göre Bulletin uygulaması tarihe karışıyor.

Büyük Umutlarla Açılmıştı

Bulletin’in Facebook’un içerik oluşturucu para kazanma araçlarını büyütmeye devam etme misyonunun bir parçası olduğunu açıklayan Zuckerberg, spor, finans ve bilim gibi çeşitli konuları kapsayacak şekilde Malcolm Gladwell, Tan France ve Erin Andrews ile bağımsız yazarlık için sözleşme imzalamıştı.

Mark Zuckerberg’in, Facebook’un içerik oluşturucu para kazanma araçlarını büyütmeye devam etme misyonunun bir parçası olarak gördüğü Bulletin, ne yazık ki beklenen ilgiyi görmedi ve düşünülen misyonunu yerine getiremedi. Bu nedenle Zuckerberg, Bulletin’in fişini çekti. Böylece platform, açıldıktan 1 yıl sonra kapanma kararıyla karşı karşıya geldi.

Bilgilendirme e-posta ile Yapıldı!

The New York Times tarafından aktarılan bilgilere göre şirket, platformda içerik üreten yazarlara bir e-posta gönderdi. Bu e-postanın içeriğinde platformun yakında kapatılacağı bilgisi yer alıyordu. Şirket, Bulletin’in ne zaman kapatılacağını kesin olarak belirtmedi. Platformun 2023’e kadar açık olacağı, 2023’ün başında kapatılacağı ifade edildi.

Meta’nın Bulletin’i kapatmayı düşünebileceği aslında bu yılın başlarında belli olmuştu. Şirket, çalışanlarına gönderdiği bir mesajda odağını haberler ve Bulletin’e dağıtmayacağını, “daha sağlam bir içerik oluşturucu ekonomisi” kurmaya yönlendireceğini bildirmişti. Tabii buradaki “İçerik Oluşturucu” ibaresi, video içerikleri için geçerliydi.

Bulletin, bugüne kadar yüzlerce içerik üreticisinin binlerce yayınına ev sahipliği yaptı, üreticilerin binlerce ücretsiz e-posta abonesi kazanmasını sağladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz