Ana Sayfa Haber Dünyanın En Küçük Yılbaşı Ağacı, Hollanda’da Bir Fizik Öğrencisi Tarafından Geliştirildi 

Dünyanın En Küçük Yılbaşı Ağacı, Hollanda’da Bir Fizik Öğrencisi Tarafından Geliştirildi 

0
830
Dünyanın En Küçük Yılbaşı Ağacı

Hollanda’da bulunan ‘Delft Teknoloji Üniversitesi’ndeki Maura Willems isimli Fizik öğrencisi, tek bir DNA zinciri boyutunda ve 51 atomdan oluşan bir Noel ağacı geliştirdi. Willems tarafından geliştirilen ağacın, dünyanın en küçük yılbaşı ağacı olma niteliği taşıdığı ifade edildi.  

Hollanda’da yer alan ‘Delft Teknoloji Üniversitesi’ndeki Maura Willems isimli Fizik öğrencisi, tek bir DNA zinciri boyutunda bir Noel ağacı geliştirdi. Willems tarafından geliştirilen ağacın, dünyanın en küçük yılbaşı ağacı olma niteliği taşıdığı ifade edildi. Söz konusu gelişme, üniversitenin resmi Twitter hesabı üzerinden duyuruldu. Konuya ilişkin paylaşımda “İşte karşınızda dünyanın en küçük yılbaşı ağacı!” ifadelerine yer verildi. 

Aktarılan detaylara göre; gelmiş geçmiş en minik Noel ağacını yaratma kararını alan Willems’ın kullandığı ekipman, projenin son aşamasında ortaya çıkan ağaçtan çok daha büyük boyutlardaydı. Ağacın yapımında kullanılan ve bir çeşit mikroskop olduğu belirtilen cihaz, küçük yapılar oluşturmak için tek tek atomları tarayabilme kabiliyetine sahipti. Cihazın, bu işlemi her atomun kendine özgü kuantum mekanik özelliklerini inceleyebilmek için yaptığı ifade edildi. Proje sonunda Willems, tek bir DNA zinciri boyutunda ve 51 atomdan oluşan bir yılbaşı ağacı elde etti. Bir insan saçının, bundan 40 bin kat daha geniş olduğu dile getirildi. 

Dünyanın en minik yılbaşı ağacı, 4 nanometre uzunluğunda!

Dünyanın En Minik Yılbaşı Ağacı

Paylaşılan diğer bilgilere göre; Willems tarafından geliştirilen dünyanın en minik yılbaşı ağacı, tepesi hesaba katılmadığında tam olarak 4 nanometre uzunluğunda olma niteliği taşıyor. Söz konusu rakamın, 1 milimetrenin 4 milyonda 1’ine tekabül ettiği ifade ediliyor.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Online Yılbaşı Hediyesi Alışverişinde Siber Saldırı Riskinden Korunmak İçin Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar!

Zoom, Yılbaşında 40 Dakika Süre Sınırlamasını Kaldıracak

İngiltere Kraliçesi Elizabeth’in Yeni Yıl Mesajı, ‘Alexa’ Bünyesine Geliyor! 

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz