İngiltere Kraliçesi Yeni Yıl Mesajı Alexa

İngiltere Kraliçesi Elizabeth’in yeni yıl mesajı, ilk kez ‘Alexa’ bünyesine gelecek. Kullanıcılar; ‘Alexa’ desteği olan akıllı hoparlörler üzerinden, kraliçenin yılbaşı mesajını dinleyebilecek.  

İngiltere Kraliçesi Elizabeth’in yeni yıl mesajı, ilk kez Alexa bünyesine geliyor. ‘Echo’ ve benzer cihazlar gibi ‘Alexa’ destekli akıllı hoparlör sahibi kullanıcıların, kraliçenin her yıl yaptığı yılbaşı konuşmasını dinlemek için başka bir platforma ihtiyaç duymayacağı dile getiriliyor. İngiltere kraliçesinin geleneksel yeni yıl mesajının, Amazon’un ‘Alexa’ isimli akıllı asistanı aracılığıyla ilk kez akıllı hoparlörler üzerinden dinlenebilir olacağı ifade ediliyor. 

Özellikle İngilizce konuşulan ülkelerde yaşayan kullanıcıların, ‘GMT’ olarak da bilinen ‘Greenwich’ zaman dilimine göre saat 15.00’dan itibaren ‘Alexa’dan kraliçenin yılbaşı mesajını oynatmasını isteyebilecekleri belirtiliyor. Söz konusu talep için ‘Kraliçenin Noel günü mesajını oynat’ talimatının kullanılabileceğinin de altı çiziliyor. ‘Google Asistan’ destekli akıllı hoparlör kullanıcıları ve ‘Siri’ desteli ‘HomePod’ kullanıcılarının ise kraliçenin yeni yıl mesajına ilişkin sesli talimat özelliğine erişemeyeceği dile getiriliyor. Fakat söz konusu mesaj, her yıl ‘BBC Radio 4’ üzerinden yayınlanıyor. ‘BBC Radio 4’ün de akıllı hoparlörler üzerinden dinlenebileceği ifade ediliyor. 

Yaşanan gelişme, sesli asistanlar ve ana akım medya entegrasyonu için önemli bir hamle olarak görüldü 

Sesli Asistanlar Ana Akım Medya

Diğer yandan; söz konusu gelişme, sesli asistanlar ve ana akım medya arasındaki ilişkinin nasıl iç içe geçtiğini göstermesi açısından önemli bir kilometre taşı olarak görülüyor. Gelecek seneden itibaren, diğer sesli asistanların da benzer bir hamle yapıp yapmayacağı ise henüz bilinmiyor.

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

İngiltere 5G Altyapısında Huawei İş Ortaklığını Yasakladı

İngiltere’de bilim insanları, koronavirüs için akıllı test cihazı geliştirdi

İngiltere’deki Google kullanıcıları için “GDPR” yürürlükten kalkabilir

İngiltere akıllı ev sistemleriyle ilgili yeni kanunlar hazırlıyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz