nasa-mars-perseverance-teknosafari

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından görevlendirilmiş Mars aracı Perseverance, Mars içerisinde yer alan en eski kayaların nasıl oluştuğunu keşfetti.

2021 yılında birçok olay yaşandı. Bunların en önemlilerinden birisi ise NASA ekibinin Perseverance keşif aracını Mars yüzeyine başarı ile indirmesi oldu. 2021’in Şubat ayında, Mars’a iniş yapan araç, böylece birçok ekipman ile Mars’ı keşfetmeye başladı.

Paylaşılan bilgilere göre Perseverance, krater iniş alanındaki muhtemelen en eski kayaların nasıl oluştuğunu keşfetti. Kraterdeki kayaların volkanik kökenli olduğu anlaşıldı. Hatta bazılarının soğumuş ve kurumuş lav olabileceği düşünülüyor.

perseverance-nasa-mars-teknosafari

Bu keşif, Mars görevi için bir kilometre taşı olarak görülüyor. Elde edilen örnekler, önümüzdeki yıllarda Dünya’ya dönebilirse volkanik etkileşimlerin ne zaman gerçekleştiği tespit edilebilir.

Keşif ile birlikte, yalnızca Mars hakkında değil, Güneş Sistemi’nin tarihi hakkında da daha fazla bilgi sahibi olunması bekleniyor.

NASA ekibi, Perseverance aracını belli bir konumu incelemesi adına görevlendirmişti. Araç, sondaj yapmaya başladığında ise mineral piroksen tarafından sarılmış çok sayıda olivin kristali tespit etti. Olivin kristali, magmada ilk önce kristalleşen yapı olarak biliniyor. Bu da kayaların kökeninin volkanik olduğuna dair en büyük işaretlerden biri olarak görülüyor.

Elde edilen kaya parçalarının Dünya’ya getirilmesi ile, uzun yıllar boyunca sürecek bilimsel araştırmalara katkı sağlaması bekleniyor.

İlginizi Çekebilir:

PUBG: New State, 45 milyon indirme ardından ilk büyük güncelleme yayınladı

45 TL değerindeki Rayman Origins ücretsiz olarak yayınlandı

Bağımsız geliştiriciler ile yatırımcıları buluşturan IndieWay başlıyor!

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz