Okuma Süresi
2 dakika

En fazla kullanıcı verisi toplayan iOS uygulamaları belli oldu. VPN hizmeti sunan Surfshark’ın paylaştığı verilere göre, en fazla kullanıcı verisini mesajlaşma ve görüntülü arama kategorisindeki uygulamaların topladığı ortaya çıktı. 

VPN sağlayıcısı Surfshark  Apple’ın yeni ve güncellenmiş uygulamalarının App Store’daki Gizlilik Etiketlerini inceledi. Gıda ambalajı üzerindeki besin etiketi biçimindeki etiketler, bir uygulamanın kullanıcılardan ne tür veriler topladığını ve bu verilerin bir kullanıcının kim olduğunu bulmak için kullanılıp kullanılamayacağını ortaya koyuyor. Bu bilgilerle birlikte Surfshark, farklı uygulama kategorilerine inceledi ve kullanıcılardan en fazla veriyi alan iOS uygulamalarını ortaya çıkardı. 

En fazla veriyi Facebook Messenger en az veriyi ise Clubhouse topluyor

Örneğin, Mesajlaşma ve Görüntülü Aramalar kategorisinde Facebook Messenger en fazla kişisel veriyi toplarken, Cisco Webex Meetings en az kişisel veriyi toplar. Sosyal Medya uygulamaları arasında Facebook, abonelerden en fazla kişisel veriyi alırken, en az kişisel veriyi Clubhouse alıyor. 

Facebook’un kullanıcılar arasında bilgi paylaşmak için yazılı mesajlar, resimler ve videolar kullandığını, Clubhouse ise abonelerin sadece ses kullanmasına izin veriyor. Yine de, aynı kategorideki iki uygulama arasında özel verilerin işlenme biçimindeki farklılıklar genellikle şok edicidir. “Navigasyon” kategorisinde, Waze GPS çok sayıda özel veri toplarken InRoute hiç veri paylaşmaz.

Kullanıcılarının kişisel bilgilerini kaydetmeyen uygulamaların, bu verileri reklamcılara satmadan nasıl hayatta kaldığını merak ediyorsanız, bazıları uygulamayı kullanmak için ücret alıyor, bazıları uygulama içi satın alma sunuyor ve diğerleri hem ücretsiz hem de uygulamalarının premium ücretli sürümünü kullanıcılara sunuyor. 

iOS ekosisteminde en fazla kullanıcı verisini sosyal medya ve yemek teslimatı uygulamaları topluyor

 

Hangi kategorilerin gizliliği en çok bozan uygulamalara sahip olduğunu bilmek istiyorsanız, Sosyal Medya ve Yemek Teslimatı ilk sırada yer alıyor. Alışveriş, Flört ve Finans uygulamaları ilk beşe yerleşiyor. Ardından Uçuş Rezervasyonu, Mesajlaşma ve Görüntülü Görüşmeler, Akış ve Kişisel Finans geliyor. Bir sonraki grup, GPS Navigasyonu, Kripto Para Birimi, Gebelik İzleyici, Hava Durumu, E-posta, Çocuklar, Resim Düzenleme ve Tarayıcıları içerir.

En çok kişisel veri kullanan ilk 5 uygulama kategorisi:

  1. Sosyal ağ 
  2. Yemek Siparişi
  3. Alışveriş
  4. Flört
  5. Ödemeler

En az kişisel veri kullanan ilk 5 uygulama kategorisi:

  1. Tarayıcılar 
  2. Fotoğraf Editörleri 
  3. Çocuk Uygulamaları 
  4. E-posta istemcileri 
  5. Hava Durumu 

İlginizi Çekebilir:

TikTok, Mayıs Ayında 80 Milyon İndirilmeyle En Çok İndirilen Mobil Uygulama Oldu! 

En Çok Pil Tüketen 20 Uygulama Belli Oldu!

Haftanın En Yeni Teknolojileri – Xiaomi, Akıllı Telefonları 8 Dakikada Şarj Edecek!:

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz