Jeff Bezos Kardeşi

Amazon’un kurucu CEO’su Jeff Bezos, kendi kurduğu ticari uzay taşımacılığı şirketi Blue Origin’in ilk turistik uzay uçuşunda kardeşi ile seyahat edeceğini açıkladı. Konuya ilişkin duyuruyu resmi Instagram hesabı üzerinden yapan Bezos, uzaya gitmenin çocukluk hayali olduğuna ve bu hayalini kardeşi Mark Bezos’la birlikte gerçekleştireceğine işaret etti.  

ABD merkezli teknoloji şirketi Amazon’un kurucu CEO’su Jeff Bezos, kendi kurduğu ticari uzay taşımacılığı şirketi Blue Origin’in ilk turistik uzay uçuşunda kardeşi Mark Bezos ile seyahat edeceğini açıkladı. Dünyanın en zengin ikinci insanı olan Bezos, konuya ilişkin duyuruyu resmi Instagram hesabı üzerinden yaptı. Şirket kurucusu, paylaşımında “5 yaşından bu yana, hayalim uzaya seyahat etmekti. 20 Temmuz’da, kardeşimle bu yolculuğa çıkacağım. En büyük macera, en iyi arkadaşımla” ifadelerine yer verdi. Bezos, paylaşımına ayrıca Blue Origin’in mottosunu içeren “Gradatim Ferociter” ifadelerini de ekledi. Söz konusu ifadenin, Latince “Adım adım, vahşice” anlamına geldiği de biliniyordu.  

Diğer yandan şirket, ‘New Shepard’ roketiyle gerçekleştireceği ilk mürettebatlı uçuşundaki 6 koltuktan birinin biletini açık artırmaya çıkarmıştı. Bilet için tekliflerin hala gelmeye devam ettiği ve şu ana kadar 143 ülkeden 6 bin kişinin teklifte bulunduğu kaydedildi. Şimdiye kadar yapılan en yüksek teklif ise 2.8 milyon dolar seviyesindeydi. Blue Origin, açık artırmadan elde edeceği gelirleri ‘STEM (Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik)’ odaklı bir vakıf olan ‘Club for the Future’a bağışlayacağına işaret etmişti. 10 Haziran’a kadar tekliflerin devam edeceği açık artırmanın, 12 Haziran’da gerçekleştirilecek olan canlı müzayede ile sona ereceği bildirilmişti.  

Blue Origin, söz konusu 6 yolcuyu ‘New Shepard’ roketi 20 Temmuz’da uzaya taşıyacak

Blue Origin New Shepard Roketi

Aktarılan detaylara göre; Blue Origin, 20 Temmuz’da söz konusu 6 yolcuyu ‘New Shepard’ roketi ile Dünya yüzeyinin 100 kilometre yukarısına taşıyacak. Uçuşta yer alacak olan yolcular, yeryüzüne geri dönmeden önce yerçekimsiz ortamı deneyimleyecek ve Dünya’nın eğrisini gözlemleyecek. Bu yolculardan ikisi, Jeff Bezos ve kardeşi Mark Bezos olacak. Jeff Bezos, 5 Temmuz’da Amazon’da yönetim kurulu başkanlığını bırakacak ve CEO’luk görevinden ayrılacak. Bezos’tan boşalan CEO’luk koltuğunu, Amazon Web Services (AWS) CEO’su Andy Jassy devralacak.  

Öte yandan Mark Bezos, ‘HighPost Capital’ isimli bir özel sermaye şirketinin kurucu ortağı olma niteliği taşıyor ve erken öğrenme eğitimine odaklanan ‘Bezos Aile Vakfı’ isimli kar amacı gütmeyen bir kuruluşun direktörlüğünü yürütüyor. Daha önce bir reklam ajansına sahip olan Mark Bezos’un, yoksullukla mücadele etmeyi hedefleyen ‘Robin Hood Vakfı’nın İletişimden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcılığı görevini üstlenmiş olduğu da biliniyor.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Blue Origin, Açık Artırmaya Çıkarılan 6 Koltuktan Biri İçin Verilen En Pahalı Bilet Fiyatı Teklifinin 2.8 Milyon Dolar Olduğunu Açıkladı 

NASA, SpaceX ve Blue Origin ile ortaklık yapacak

SpaceX, NASA ile Yaptığı Anlaşmaya Gelen İtirazlar Nedeniyle Ay Görevi İçin Geliştirdiği Uzay Aracı ile İlgili Çalışmaları Durdurdu 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz