Cumartesi, Ekim 16, 2021
Ana SayfaUzayPerseverance ile Birlikte Kızıl Gezegene Gönderilen ‘Ingenuity’ Helikopter, Mars Yüzeyine Yerleştirildi! 

Perseverance ile Birlikte Kızıl Gezegene Gönderilen ‘Ingenuity’ Helikopter, Mars Yüzeyine Yerleştirildi! 

NASA’nın Mars keşif aracı Perseverance ile birlikte kızıl gezegene gönderilen ‘Ingenuity’ isimli helikopter, Mars yüzeyine yerleştirildi. Aylardır ‘Perseverance’ın altında bulunan aracın, Dünya dışındaki başka bir gezegende havalanacak olan ilk helikopter olacağı belirtildi.  

NASA’nın Mars keşif aracı Perseverance ile birlikte kızıl gezegene gönderilen ‘Ingenuity’ isimli helikopter, Mars yüzeyine yerleştirildi. Aracın, Dünya dışındaki bir gezegende havalanacak olan ilk helikopter olacağı kaydedildi. Dünyaca ünlü uzay ajansı, ‘Ingenuity’nin ilk uçuşunu 11 Nisan’da gerçekleştireceğine ve uçuş testlerinde elde edilecek sonuçların, 12 Nisan’da Dünya’ya ulaşmış olacağına işaret etti. Görevin toplam maliyetinin ise 85 milyon dolar olacağı bildirildi. Yüzeye yerleştirilen aracın, birbirine zıt yönde dönen iki pervanesini kullanarak havalanacağının da altı çizildi.  

Diğer yandan; NASA, uzun bir süredir Mars yüzeyinde gerçekleşecek olan tarihi helikopter görevi için çalışmalar yürütüyordu. Ingenuity, aylardır ‘Perseverance’ın altında bulunuyordu. Helikopterin, yolculuğa başladığından bu yana 471 milyon kilometreden fazla yol kat etmiş olduğu biliniyordu. Araç, Mars yüzeyine yerleştirilmesiyle birlikte ilk kez ‘Perseverance’tan bağımsız olarak hareket etmiş oldu. NASA, yaşanan gelişme sonrası aracın Mars yüzeyindeki görüntülerini de paylaştı.  

‘Ingenuity’, yalnızca 1.5 kilogram ağırlığında bir helikopter olma niteliği taşıyor

Ingenuity Helikopter

Aktarılan diğer detaylara göre; ‘Ingenuity’, yalnızca 1.5 kilogram ağırlığında bir helikopter olma niteliği taşıyor. Güneş enerjisiyle uçabilen araç, uzun bir süredir Mars’ın zayıf atmosferi ve soğuk gecelerinden korunabilmek adına Perseverance ile bütünleşik bir biçimde duruyor ve yüzey aracının nükleer çekirdeğinin sağladığı ısıdan faydalanıyor. Helikopterin, Perseverance’tan ayrılmasıyla birlikte ise kendi iç ısıtma sistemlerini harekete geçirdiği ifade ediliyor. Bu sayede aracın iç parçaları, donmasına izin vermeyecek oranda ısınabiliyor. Bu sayede; oldukça soğuk geçen Mars gecelerinde, helikopterin iç ekipmanları ve devreleri zarar görmüyor.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

NASA’nın Mars Keşif Aracı Perseverance 1998’teki iMac G3’ün İşlemcisini Kullanıyor

Perseverance, Mars’tan İlk Renkli Fotoğrafı Gönderdi! 

Mars Keşif Aracı Perseverance, Dünya’dan 11 Milyon İsmi Kızıl Gezegene Taşıdı! 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR