Perşembe, Ekim 28, 2021
Ana SayfaDijitalEylül Ayında E-Ticarette En Çok Zamlanan Ürünler

Eylül Ayında E-Ticarette En Çok Zamlanan Ürünler

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınının ekonomik sıkıntısını ürünlere yansıyan zamlar ve vergiler olarak görüyoruz. Pandemi sürecinde her alanda olduğu gibi ticaret alanı da büyük ölçüde etkilendi. Hastalığın yayılmaması için insanların evlerinde daha fazla vakit geçirmeye başlamasının ardından, insanlar artık alışverişlerini online ortamda daha sık yapar hale geldi. Bu süreç zarfında da e-ticaret ürünlerinin fiyatlarında tıpkı pandeminin başında yaşadıklarımız gibi pek çok ürüne zam geldi. 

Ülkemizde ilk olarak 11 Mart’ta görülen koronavirüs sebebiyle kolonya, maske ve dezenfektan ürünlerinde yaşanan talebin artması söz konusu ürünlere önemli ölçülerde zam getirmişti. Ancak yaşanan zamlar sadece bunlarla sınırlı kalmadı.  BrandZone’un yaptığı bir araştırma ise e-ticaret ürünlerindeki temmuz ve eylül ayları arasındaki fiyat farklarını ortaya koydu. Bu bağlamda e-ticaret ürünlerine gelen zam dikkat çekti. 

Eylül ayında küçük ev aletleri fiyatları arttı

İnsanların evlerinde daha fazla zaman geçirmesiyle birlikte mutfakta geçirilen zaman da pek çok tüketici için arttı. Bu durum elbette ki küçük ev aletlerinde fiyatlara da yansıdı. Küçük ev aletleri kategorisinde en yüksek zam oranı ise baskülde yaşandı. Baskül yüzde 26’lık fiyat artışıyla ortalama fiyatını Eylül ayında 176 liraya yükseltti. Baskülün temmuz ayındaki ortalama fiyatı ise 139 liraydı. Bu kategorideki diğer ürünlere gelen zam ise sırasıyla mutfak robotu yüzde 13, kahve makinesi yüzde 11 ve fritöz yüzde 11 oldu.

E-Ticaret ‘te akıllı telefonlara da zam geldi

Küçük ev aletleri kategorisine gelen e-ticaret zamları, tabi ki akıllı telefonları da etkiledi. Daha önce gündeme sürekli zam ve vergi artışı gibi konularla gelen akıllı telefonlar da söz konusu araştırmada yer aldı.  Buna göre, temmuz ayında 6.234 lira ortalamaya sahip olan akıllı telefonlar eylül ayında yüzde 8’lik bir atışla 6.773 lira ortalama satış fiyatına yükseldi. Berber ve kuaförlerin uzun süre kapalı kaldığı pandemi sürecinde erkek elektronik kişisel bakım ürünleri de yüzde 14’lük artış gördü. 

BrandZone kurucu ortağı Cem Köz, gelen zamlarla alakalı yorumlarda bulundu. Köz: açıklamasında “Koronavirüs salgını ile birlikte e-ticaretin öneminin arttığını gördük. Salgına karşı alınan tedbirlerin ardından tüketiciler, temassız ticaret olarak adlandırılan e-ticaret sitelerine yöneldi. Temmuz ve eylül aylarında gerçekleşen satışları incelediğimizde fiyatların temmuz ayına oranla zamlandığını, tatil sezonunun kapanması ve insanların daha çok evlerinde vakit geçirmesi sebebiyle ev alışverişinde ciddi bir artış yaşandığını görüyoruz.” dedi.

İlginizi Çekebilir:

Oyun Konsollarındaki Yüzde 50 ‘İlave Gümrük Vergisi’ Uzatıldı!

Apple, Uygulama Mağazası AppStore’a ‘Dijital Hizmet Vergisi’ Getirdi! 

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR