Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Spotify ve FOXplay’i uyardı. RTÜK, her iki platformu da lisans başvurusunu yapmazsa erişim engeli gelebileceğini açıkladı.

AA’da yer alan habere göre, gündeme sık sık gelen internet radyo ve televizyonlarının RTÜK denetimine girmesinin ardından internet ortamında yayıncılık yapan kuruluşlar, RTÜK’e lisans başvurusunda bulundu. Amazon Prime Video, Netflix ve Mubi gibi çevrimiçi dizi, film ve içerik yayınlayan pek çok platform lisans için başvuru süreçlerini başlattı. En popüler platformların başvuru süreçlerini başlattığı bugünlerde RTÜK başvuru sürecinin bitiş tarihinin yaklaşması sebebiyle Spotify ve FOXplay’i uyardı. 

RTÜK, yaptığı açıklamada, Spotify’ın “https://open.spotify.com” ile FOXplay’in “https://www.foxplay.com.tr/” adreslerinden internet ortamında isteğe bağlı yayıncılık faaliyeti gerçekleştirdiğini, Paylaş FM’in “http://www.paylasfm.com/” internet ortamından radyo yayını, Medyaport TV’nin de “http://medyaporttv.com/” adresinden lisanssız televizyon yayını yaptığını belirledi.

Üst Kurul, İzleme ve Değerlendirme Dairesi Başkanlığının incelemelerinin ardından, 6112 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun’un “Yayın hizmetlerinin internet ortamından sunumu” ile Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkında Yönetmelik’in “İnternet ortamından yayın lisansı almadan yapılan yayın hizmetleri” maddeleri gereğince uyarı niteliğindeki duyurusunu yaptı.

Açıklanan duyuruda, internet ortamında yayıncılık yapan şirketlerin başvuru talebini içeren dilekçeleri ve taahhütnameyle yayın lisansı başvurusunda bulunabileceğini belirtti. RTÜK ayrıca, yayıncıların 3 aya tekabül eden yayın lisans ücretini peşin ödemeleri gerektiğini belirterek, başvuru sonrasında yayıncıların 3 ay süresince yayınlarına devam edebileceklerini vurguladı.

RTÜK: “Lisans alınmadan yayın yapılamayacak”

RTÜK’ün lisans başvurusunun belirtilen süre içerisinde gerçekleşmemesi durumunda yayıncıların 3 ay daha hizmet verebileceği belirtildi. Ancak daha sonra erişim engelinin gelebileceği vurgunladı. RTÜK, ilave 3 aylık lisans ücretini peşin ödemeyen yayıncılar için de söz konusu durumun geçerli olduğunu belirtti.

RTÜK, duyurudan sonra lisans başvurusu yapmayanların 72 saat içerisinde yayınlarına son vermesi gerektiğini açıkladı.

Başvuru yapmamaları durumunda, RTÜK yasa gereği ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunacak. Ardından sulh ceza hakimliğinden ilgili yayın kuruluşları için erişim engeli isteyecek.

İlginizi Çekebilir:

RTÜK, Tartışmalı ‘Minnoşlar’ Filminin Afişi İçin Netflix’e Ceza Verdi! 

RTÜK Kararıyla Netflix’ten Designated Survivor’ın Bölümü Kaldırıldı

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz