Apple Dijital Hizmet Vergisi

ABD’li teknoloji devi Apple, TBMM’de kabul edilen ve yürürlüğe giren yasa gereği AppStore’a ‘Dijital Hizmet Vergisi’ getirdi. Yasa kapsamında, tüm büyük uluslararası teknoloji şirketleriniinternet üzerinden yaptığı oyun, video ve müzik satışlarından yüzde 7.5 oranında vergi mükellefi olacağı ifade edilmişti. 

Teknoloji devi Apple, yürürlüğe giren yeni bir yasa gereği AppStore’a ‘Dijital Hizmet Vergisi’ getirdi. Söz konusu vergiyi kapsayan yasa, kısa bir süre önce TBMM’de kabul edilmiş ve yürürlüğe girmişti. Yasa kapsamında, tüm büyük uluslararası teknoloji şirketlerinin kendi platformlarından parayla indirilen oyun, müzik ve videolar üzerinden elde ettikleri gelirlere karşılık yüzde 7.5 oranında ‘Dijital Hizmet Vergisi’ mükellefi olacağı ifade edilmişti. Yasanın bir kısmı, söz konusu şirketlerin internet alışverişi ve reklam gelirlerini de kapsıyordu.  

Diğer yandan; ‘Dijital Hizmet Vergisi’nin Türkiye’de en az 20 milyon lira, dünya genelinde ise 750 milyon euro ve üzerinde gelir elde eden şirketlerden alınacağı belirtilmişti. Apple, söz konusu gelişmeyi uygulama mağazasında “Türkiye: Yüzde 7,5’lik yeni dijital hizmet vergisi (Yüzde 18’lik mevcut katma değer vergisine ek olarak)” ibaresiyle yayınladı. Verginin benzer bir versiyonunun, bazı Avrupa ülkelerinde de yer aldığı ifade edildi.  

‘Dijital Hizmet Vergisi’ nedeniyle, ürün ve hizmet ücretlerinde artış yaşanması bekleniyor

Dijital Hizmet Vergisi

‘Dijital Hizmet Vergisi’ uygulamasının yürürlüğe girmesiyle, Apple ürün ve hizmetlerinin AppStore’daki ücretlerinde bir miktar artış yaşanabileceği tahmin edildi. Şirketin, başka ülkelerde de AppStore fiyatlarına ilişkin bir güncellemeye gittiği biliniyordu. Teknoloji devinin ayrıca, söz konusu fiyat güncellemeleriyle ilgili uygulama geliştiricilere bilgilendirme metni yolladığı aktarıldı. Uygulanacak fiyat artışlarının, hem uygulama satışlarını hem de uygulama içi satın alımları ve abonelik ücretlerini kapsayacağı düşünülüyor. 

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Apple, Epic Games’in Geliştirici Hesabını App Store’dan Kaldırdı

Apple, AppStore’un Aldığı Komisyon Konusunda Kullanıcıları Bilgilendiren Bir Facebook Güncellemesini Blokladı!

Apple, Abonelik Hizmetlerini Bir Arada Sunan “Apple One”ı Ekim’de Tanıtabilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz