Apple’ın iOS 14.5 güncellemesi ile birlikte kullanıcılarına ‘Uygulama İzleme Şeffalığı’ isimli yeni bir özellik sunmuştu. iOS 14.5 güncellemesi ile sunulan yeni gizlilik özelliğinin gündeme gelmesiyle başlayan Facebook ve Apple kavgasında, Facebook’un neden endişe ettiği gözler önüne serildi. iOS kullanıcılarının sadece yüzde dördü, uygulamaların kişisel verilerini takip etmesine izin verdi. 

Apple, iOS 14.5 yazılım güncellemesi ile kullanıcılarına pek çok yeni özellik sundu. Yeni güncelleme ile iPhone kullanıcıları maske ile daha kolay kilit açma özelliğine, yeni Siri özelliklerine ve çok daha fazlasına sahip oldu. Güncellemede dikkat çeken bir diğer yenilik ise, Apple’ın sunduğu yeni gizlilik özelliği olmuştu. Apple, Facebook gibi uygulamaların kullanıcıların kişisel verilerini ticari ve reklam amaçlı toplamasının önüne geçtiği yeni özelliği sebebiyle sosyal medya deviyle savaşa girmiş oldu. 

Facebook, uygulamaların ‘ücretsiz’ kalmasına yardımcı olacağını söylemişti

Facebook, söz konusu özelliğin yayınlanmasının ardından ise, Instagram ve Facebook kullanıcılarına veri takibi ile ilgili bazı bildirimler göstermeye başladı. iOS ekosistemindeki Facebook ve Instagram kullanıcıları, kişisel verilerini ticari ve reklam amaçlı kullanmasına izin vermeleri durumunda, bu seçeneğin yalnızca daha kişiselleştirilmiş reklamlar göstermediğini, aynı zamanda işletmeleri desteklediğini ve uygulamaların “ücretsiz” kalmasına yardımcı olduğunu belirten bildirimlerle karşılaşmaya başladı. 

ABD’de %4, dünya çapında %12 Facebook’a izin verdi

Facebook ile Apple arasında başlayan gerginlik süredursun, pek çok iOS 14.5 kullanıcısı şimdiden kararını vermiş gibi duruyor. Zira ABD’deki yüzde 4’lük bir iOS kullanıcısı uygulamaların kişisel verilerini takip etme izni verdi. ABD’deki yüzde 4 ile birlikte dünya çapında ise bu oran yüzde 12’ye yükseldi. Bu oranların sayısal yaklaşımları ise şu şekilde oldu: ABD’deki 2,5 milyon aktif kullanıcı ile bu sayı dünya çapında 5,3 milyona ulaştı

Apple’ın yeni gizlilik sözleşmesiyle milyonlarca kullanıcının kişisel verilerini ticari amaçla toplayamayacak olan Facebook, bu bağlamda endişelerinde haklı çıktı. Zira şirket CEO’su Zuckerberg, Facebook’un ilk kurulduğu günden bu yana ücretsiz kalacağını belirtiyordu. Platformun temel maddi geçim kaynağı ise platformda gösterilen reklamlar oluyordu. Ancak kullanıcıları verilerini iOS ekosisteminde dilediği gibi kullanamayacak olan Facebook’un reklam gelirleri ciddi derecede zarar görecek. 

İlginizi Çekebilir:

Facebook’un Reklam Politikasını Eleştirmeyi Hedefleyen Bir Signal Reklam Kampanyası, Facebook Tarafından Engellendi! 

Facebook, Messenger ve Instagram’a Uçtan Uca Şifreleme Özelliğinin 2022 Yılından Önce Gelmeyeceğini Açıkladı 

Timur Akkurt’la Teknoloji – Dijital Yayıncılık ve Netflix’in Oscar Başarısı:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz