Perşembe, Ekim 28, 2021
Ana SayfaDijitalKullanıcılar Artık Facebook 'taki Siyasi Reklamları Kapatabilecek

Kullanıcılar Artık Facebook ‘taki Siyasi Reklamları Kapatabilecek

Mark Zuckerberg, Facebook ‘un siyasi reklamları kapatma özelliğini devreye soktuğunu duyurdu. Şirket, bu hamlesiyle yaklaşan ABD seçimleri öncesi seçmenlerin etkilenmesini engellemeyi hedefliyor. 

USA Today gazetesinde yer alan bir habere göre, Facebook siyasi reklamlarla seçmenlerin etkilenmesinin önüne geçmek için siyasi reklamları kapatma özelliğini devreye soktu. Şirket bu hamleyle aynı zamanda dört milyon Amerikalının yeni seçmen olarak kaydolmasına yardım etmeyi umduğunu da belirtti.

Facebook, yanlış bilgi içeren politikacıların reklamlarına izin vermek için ağır eleştirilere maruz kalan bir platform. Rakip sosyal medya platformu Twitter, geçen Ekim ayında politik reklamları yasakladığını açıklamıştı. Facebook da benzer bir hamle ile siyasi reklamları görmeyi opsiyonel hale getirdi. 

Zuckerberg yaptığı açıklamada bu tür reklamları görmek istemeyenlere “sizi duyuyoruz” mesajı vererek özelliğin devreye sokulacağını duyurdu. Özellik aynı zamanda Instagram için de devreye konacak ve Instagram kullanıcıları da politik reklamları kapatabilecek. 

Şirketten yapılan açıklamada, özelliği aktif eden kullanıcılarda politik reklamlar görünmeye devam ederlerse bunları bildirebilecekleri söylendi. Şirket, bu özelliği önümüzdeki birkaç hafta içinde tüm ABD kullanıcılarına sunmayı planladığını ve bu sonbaharda diğer ülkelerde sunacağını söyledi.

Çarşamba günü yayınlananan olan özellik, kullanıcıların adaylardan ve siyasi faaliyet yürüten diğer organizasyonlardan siyasi çıkar gözeten, seçim ve sosyal konulu reklamlarını kapatmasına olanak sağlıyor.

Zuckerberg ve Facebook ayrıca seçmen olarak kaydolmayan insanları Kasım ayında ABD seçimlerine zamanında kaydolmaya teşvik etmeyi hedefliyor.  Zukerberg konu hakkında “Oylamak sesimizin çıkması demek. Demokrasinin en güçlü ifadesi, liderlerimizi hesap verebilir tutmanın en iyi yolu ve ülkemizin uğraştığı birçok konuyu nasıl ele aldığımızı gösteriyor” dedi. 

Facebook ABD seçimleri öncesi akışa bilgi merkezi ekleyecek

facebook bilgi merkezi

Facebook’un bu girişimin bir parçası olarak, Oylama Bilgi Merkezi adı verilen yeni bir bilgi merkezi, Temmuz ayının başından itibaren Amerikalı kullanıcıların Facebook ve Instagram sayfalarına eklenecek. Daha önce tıpkı Covid-19 için sağlıklı bilginin erişimi için bir benzeri yapılan uygulama ile seçmenlere nasıl kayıt olabilecekleri ve oy verebilecekleri konusunda bilgiler verilecek. Akışa eklenecek bu özellik ile ayrıca güvenilir kaynakların ve resmi kurumların açıklamalarına yer verilecek. Facebook, akışa eklenecek bu bilgi merkezinin 3 Kasım seçimlerine dek160 milyon Amerikalıya ulaşacağını tahmin ediyor.

İlginizi Çekebilir:

Facebook Geçmişi Toplu Olarak Silecek Yeni Özelliğini Duyurdu

Facebook Çalışanları Trump Protestosunu Sürdürüyor

Facebook Shops Yıllık 30 Milyar Dolar Kazandıracak

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR