Facebook Giriş Bilgilerini Çalan Uygulama
Okuma Süresi
2 dakika

Facebook giriş bilgilerini çalan 25 uygulama, teknoloji devi Google tarafından Play Store’dan kaldırıldı. Söz konusu kötü niyetli uygulamaların, “Rio Reader LLC” tarafından geliştirildiği ve kaldırılmadan önce 2.34 milyondan fazla keindirilmiş olduğu ifade edildi.  

Google, Facebook giriş bilgilerini çalan 25 adet uygulama tespit ettiğini açıkladı. Söz konusu uygulamalar, şirketin resmi uygulama mağazası Play Store’dan kaldırıldı. Teknoloji devi, uygulamaların “Rio Reader LLC” isimli aynı geliştirici tarafından oluşturulduğuna ve kaldırılmadan önce 2.34 milyondan fazla kez indirilmiş olduğuna işaret etti. Aktarılan bilgilere göre; adım sayar, fotoğraf düzenleme, video düzenleme, duvar kağıdı, el feneri, dosya yöneticileri ve mobil oyunlar gibi meşru uygulamaları taklit eden kötü niyetli uygulamalar, içerisinde Facebook kullanıcılarının giriş bilgilerinin çalınmasına neden olan bir kod bulunduruyordu.  

Bununla birlikte; uygulamaların çoğu, 2019 yılında oluşturulmuştu ve indirilme sayısı, 10 bin ile 500 bin arasında değişiklik gösteriyordu. Bu durumun, uygulamaların birçok Facebook kullanıcısının kimlik bilgilerini toplayabilecek zamanları olduğu anlamına geldiği ifade edildi. Diğer yandan Google’ın; yılbaşından bu yana, platformundan güvenli olmayan uygulamaları kaldırıyor olduğu da biliniyordu.

Facebook Giriş Bilgilerini Çalan Uygulama

Bitdefender Antivirüs’ün Türkiye Operasyon Direktörü Alev Akkoyunlu ise bu uygulamaların mutlaka silinmesi ve Facebook şifrelerinin değiştirilmesi konusunda kullanıcıları uyardı. Adım sayar, fotoğraf düzenleme, video düzenleme, duvar kağıdı, el feneri ve dosya yöneticileri gibi uygulamaların asıl amaçları dışında geliştirilebildiğine işaret eden Akkoyunlu, bu uygulamaların arka planda başka güvenlik zafiyetleri yaşatabileceğini de vurguladı. Akkoyunlu ayrıca; herhangi bir uygulama indirilmek istendiğinde, yorumlara ve indirme sayısına dikkat edilmesi gerektiğinin de altını çizdi.

Uzmanlara göre; tek kelimeyle anlatılmış, dört veya beş yıldızlı yorumlara sahip profesyonel görünümlü uygulamaların çoğu, aslında başka bir amaçla geliştirilmiş olabiliyorBu yüzden bu tip uygulamaların indirilmemesi, indirildiyse de hemen kaldırılarak bağlı hesap güvenliğinin sağlanması gerekiyor. 

İşte Facebook giriş bilgilerini çalan ve Google Play Store’dan kaldırılan uygulamalar: 

Facebook Giriş Bilgilerini Çalan Uygulamalar

Facebook giriş bilgilerini çalan ve Google Play Store’dan kaldırılan uygulamalar ise şu şekilde: 

 1. SuperWallpapers Flashlight 
 2. Padenatef
 3. WallpaperLevel 
 4. Contourlevel wallpaper 
 5. Iplayeriwallpaper 
 6. Video maker
 7. ColorWallpapers 
 8. Pedometer
 9. PowerfulFlashlight 
 10. SuperBright Flashlight 
 11. SuperFlashlight 
 12. Solitaire
 13. Accuratescanning of QR code 
 14. Classic cardgame
 15. Junkfile cleaning 
 16. SyntheticZ 
 17. File Manager
 18. CompositeZ 
 19. Screenshotcapture 
 20. Daily HoroscopeWallpapers
 21. WuxiaReader 
 22. Plus Weather
 23. Anime Live Wallpaper
 24. iHealthstep counter 
 25. Com.tyapp.fiction

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Google Play Store, Önceden İşaretlenen Uygulamalar İçin Otomatik İndirme Özelliği Getirebilir 

Facebook, Irkçılığa Karşı 200 Milyon Dolarlık Destek Paketi Duyurdu

Kullanıcılar Artık Facebook ‘taki Siyasi Reklamları Kapatabilecek

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz