Pazar, Eylül 20, 2020
Ana Sayfa Dijital Facebook, Irkçılığa Karşı 200 Milyon Dolarlık Destek Paketi Duyurdu

Facebook, Irkçılığa Karşı 200 Milyon Dolarlık Destek Paketi Duyurdu

Facebook, siyahilere destek olmak ve ırkçılığın ortadan kalkmasına katkı sağlamak için siyahiların sahip olduğu işletmeler için yeni finansman taahhüdünde bulundu. Program maddi desteğin yanı sıra şirket içi eğitim ve öğretim çalışmalarını da içeren bir dizi adımı içeriyor

ABD’de siyahi vatandaş George Floyd’un polis tarafından öldürülmesinin ardından başlayan ırkçılık karşıtı eylemlere yönelik bir adım da Facebook’tan geldi. Twitter- Trump arasında başlayan sosyal medya gerginliğinde Trump lehine pozisyonlanan Zuckerberg ve Facebook son dönemde oldukça eleştiriliyordu. Facebook yeni adımıyla siyahi topluluklara ve işletmelere finansman destek paketi sunacağını açıkladı.

Facebook’un COO’su Sheryl Sandberg tarafından yapılan açıklama:

“Daha önceki yatırımlara dayanarak, Siyahilerin sahip olduğu işletmeleri ve kuruluşları desteklemek için 200 milyon dolarlık paket duyuruyoruz. Bu paket, ABD’de ki Siyahilere ve çeşitli tedarikçi topluluklarına yapılan 1.1 milyar dolarlık geniş bir yatırımın parçası”

Sandberg, Facebook’un 100 milyon dolarlık COVID-19 hibe programının bir parçası olarak fon başvurusunda bulunan işletmelerin büyük çoğunlukta siyahilerin sahip olduğu işletmeler olduğunu belirtti.

Sandberg, Paketin içeriğini tam olarak şöyle açıkladı:

  • Bu yıl Amerika’da siyahilerin sahip olduğu küçük işletmelere, içerik oluşturucularına ve kar amacı gütmeyen kuruluşlara 100 milyon dolar yatırım yapılacak. Siyahileri desteklemek için 25 milyon dolar ve Siyahi topluluklara hizmet eden kar amacı gütmeyen kuruluşlara ise 75 milyon dolarlık nakit ve reklam kredi desteği verilecek.
  • Önümüzde ki yıllarda ise en az 1 milyar dolar harcama hedefi koyacaklarını belirttiler. Buna ek olarak birçok sektörde ki çalışanlara en az 100 milyon dolarlık harcama yapacağız.
  • 3 yıl boyunca siyahilerin dijital anlamda becerilerini geliştirmek için Elavete isimli eğitim şirketi ile Amerika’da ki 1 milyon kişiye ücretsiz eğitim vermeyi hedefliyoruz. 
  • Facebook Blueprint programıyla dijital beceri sertifikaları için çalışan 100.000 siyahiye öğrenci bursu verilecek.

Bu önlemlere ek olarak, Facebook uygulamalarında siyahi topluluklara destekler veren içerikler yayınlayacak.

Facebook Siyahilere Destek

Instagram ayrıca #ShareBlackStories etiketiyle siyahi içerik oluşturucuların çalışmalarını vurgulayacak.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg açıklamaları:

“Finansal yatırımlar ile yardımcı olmaya çalışıyoruz ama Siyahiler nesillerdir karşılaşmış olduğu eşitsizliklerin giderilmesi için yeterli olmadığının farkındayım.”

Facebook ayrıca şunları söyledi:

  • Küresel işgücünün %50’si 2023 yılı sonuna kadar az temsil edilen topluluklardan oluşacak, aynı zamanda siyahi çalışanlarımızın sayısını şirkette iki katına çıkarmayı hedefliyoruz.
  • Önümüzde ki 5 yıl içinde Facebook şirketi %30 dan fazla farklı topluluklardan çalışanlar istihdam etmeyi ve liderlik pozisyonlarında ki siyahi çalışanların da sayısını artırmayı hedefliyor.

Facebook siyahilere destek olmak için kapsamlı çalışma yapmışa benziyor. Ancak atılan bu adımın son dönemde sıkça Trump’ın lehine pozisyonlanan Zuckerberg ve Facebook’un olumsuz algısına bir etkisi olacak mı bilinmiyor. Bu çalışmaların ne denli kabül göreceği ve olumlu karşılanacağı ise ilerleyen günlerde görülebilecek.

İlginizi çekebilir:

İşletmeler, Artık Facebook Hesabına Bağlı Olmadan da Instagram Reklamı Verebilecek

Kullanıcılar Artık Facebook ‘taki Siyasi Reklamları Kapatabilecek

Facebook, Messenger Kids’i Türkiye’de de Kullanıma Sundu

blank
Emre Akpınarhttp://www.emreakpinar.com.tr
Web hizmetleri, Dijital pazarlama stratejileri ve Ürün Pazarlama deneyime sahip birey olarak paylaşmaktan zevk alır ve teknojiye ilgi duyar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

blank

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

ABD Yönetimi, TikTok ve Oracle Arasındaki Anlaşmaya Onay Verdi 

Donald Trump, ABD yönetiminin TikTok ve Oracle arasındaki anlaşmaya onay verdiğini açıkladı. Çin hükumetinin, ikili arasındaki anlaşmayı onaylayıp onaylamayacağı ise henüz bilinmiyor.   ABD Başkanı Donald Trump’ın; kullanıcı verilerini Çin hükumetine ilettikleri gerekçesiyle TikTok ve WeChat hakkında iki adet kararname...

James Dyson, Tarım ve Teknoloji Arasındaki İlişkinin Geleceği ile İlgili Konuştu 

Dyson’ın kurucusu James Dyson, tarım ve teknoloji alanları arasındaki ilişkinin geleceği ile ilgili The Times’a konuştu. Açıklamalarında çocukluğunun tarım alanlarına yakın bir bölgede geçtiğinin altını çizen Dyson, 2013 yılından bu...

Telefonların Eskimediği ilk Apple Event, CoD Trabzon, Amazon Prime Türkiye – DigiToll #33 Yayında!

Tekno Safari editörlerinin haftanın öne çıkan haberlerini ve dijital dünyada en çok konuşulan konuları derlediği DigiToll’ün 33. bölümü, “Tekno Safari” YouTube kanalında yayınlandı. Her Pazar izleyicisiyle buluşan teknoloji haber...

Project Cars 3 Oyununun 1.4 Güncellemesi Yayınlandı

Slightly Mad Studios tarafından geliştirilen Project Cars 3 yakın bir zaman içerisinde çıkışını gerçekleştirmişti. Project Cars 3 oyununa 1.4 güncellemesi geldi ve yama notları...

İstanbul Valiliği Açıkladı: Kamu Kurumlarına HES Kodu ile Girilecek

İstanbul Valiliği ’nin bugün yapmış olduğu açıklamaya göre, kamu kurumlarına girişte 23 Eylül Çarşamba gününden itibaren HES kodunun zorunlu olacağı bilgisi paylaşıldı. İstanbul Valiliği...