Ana Sayfa Dijital Pakistan, ‘TikTok’ Uygulamasının Erişim Engelini Kaldırdı 

Pakistan, ‘TikTok’ Uygulamasının Erişim Engelini Kaldırdı 

0
882
TikTok Pakistan Erişim

Platformda paylaşılan videoların “ahlak dışı” ve “uygunsuz” olduğu gerekçesiyle 9 Ekim’de ‘TikTok’ uygulamasını yasaklayan Pakistan, 10 günlük bir sürenin ardından erişim engelini kaldırma kararı aldı. ‘Pakistan Telekomünikasyon Kurumu (PTA)’, konuya ilişkin açıklamasında TikTok’un vaatlerini yerine getirmemesi durumunda tekrar erişim engeliyle karşı karşıya kalabileceğinin altını çizdi.  

Platformda paylaşılan videoların “ahlak dışı” ve “uygunsuz” olduğu gerekçesiyle 9 Ekim tarihinde ‘TikTok’ uygulamasını yasaklayan Pakistan, 10 günlük bir sürenin ardından erişim engelini kaldırma kararı aldı. Kısa bir süre önce Hindistan’da da engellenen ve ABD yönetimi ile de halihazırda bir gerilim yaşayan TikTok, Pakistan’da hükumet taleplerine kısıtlı yanıtlar vermesi nedeniyle sık sık gündeme geliyordu.  

Uygulama, Pakistan yönetiminin içeriğin kısıtlanmasını istediği 40 hesaptan yalnızca 2’si üzerinde işlem yapmıştı. Gerilimin tırmanması sonrası; Pakistan, uygulamaya ülke ağında erişim engeli getirdiğini açıklamıştı. Bu yasaklamadan yaklaşık 10 gün sonra, söz konusu erişim engeli kaldırıldı. ‘Pakistan Telekomünikasyon Kurumu (PTA)’, konuya ilişkin açıklamasında TikTok’un videoların toplumsal normlara ve Pakistan yasalarına göre yönetileceğini garanti ettiğine işaret etti.  

Aynı açıklamada, talimatların ve vaatlerin yerine getirilmemesi durumunda tekrar yasaklama gelebileceğinin de altı çizildi.  

Pakistan, ‘TikTok’ uygulamasının en büyük 12. pazarı konumunda! 

TikTok Pakistan

Diğer yandan, ‘Sensor Tower’ın verilerine göre; Pakistan, toplam 43 milyonluk indirilme rakamı ile ‘TikTok’ uygulamasının en büyük 12. pazarı konumunda bulunuyor. Bununla birlikte ülkenin, en çok videonun kaldırıldığı 3. ülke olduğu ifade ediliyor. Söz konusu videoların, TikTok’un içerik standartlarını ihlal ettiği gerekçesiyle kaldırıldığı belirtiliyor.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

TikTok, ‘Kansersiz Yaşam Derneği’ ile İş Birliği Yaptı 

TikTok, Pakistan’da “Uygunsuz ve Ahlaksız İçerikleri” Silmediği Gerekçesiyle Yasaklandı

TikTok, 2020 Yılının Üçüncü Çeyreğinde En Çok İndirilen Mobil Uygulama Oldu 

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz