Pazar, Ekim 24, 2021
Ana SayfaTeknolojiTim Cook, Apple CEO Koltuğunu 10 Yıl İçinde Bırakabileceğini Açıkladı 

Tim Cook, Apple CEO Koltuğunu 10 Yıl İçinde Bırakabileceğini Açıkladı 

Tim Cook, Kara Swisher ile gerçekleştirdiği ‘Sway’ isimli bir ‘podcast’ yayınında 10 yıl içerisinde Apple CEO koltuğunu bırakabileceğini açıkladı. Açıklamasında şu anda şirketteki pozisyonuyla ilgili oldukça iyi hissettiğine işaret eden Cook, 10 yıllık sürenin ise göreve devam etmek için oldukça uzun olduğunun altını çizdi. 

Apple CEO’su Tim Cook, kısa bir süre önce Kara Swisher ile ‘Sway’ isimli yeni bir ‘podcast’ yayını gerçekleştirdi. Yayın sürecinde ikili, sosyal medyanın toplum üzerindeki etkilerinden ‘Epic Games’ davasına kadar geniş bir yelpazeye yayılan birçok konuyu konuştu. Swisher, yayın içerisinde ayrıca Cook’a elektrikli otomobillerin geleceği ve Elon Musk liderliğindeki Tesla ile ilgili de sorular sordu. Yayın sonuna doğru SwisherCook’a Apple’daki görevine 10 yıl daha devam edip etmeyeceğini sordu. Tim Cook, verdiği yanıtta Apple CEO koltuğunu 10 yıl içinde bırakmayı planladığını açıkladı.  

Cook, konuya ilişkin yanıtında “10 yıl daha? Muhtemelen hayır. Şu anda harika hissettiğimi söyleyebilirim. Konuyla ilgili net bir tarih de yok. Fakat 10 yıl, oldukça uzun bir süre ve muhtemelen 10 yıl daha görevi sürdürmem” ifadelerine yer verdi. Yapılan açıklamayla birlikte Cook, gelecek 10 yıl içerisindeki bir noktada görevi bırakacağını da doğrulamış oldu.  

Tim Cook, Steve Jobs’ın 2011 yılındaki ani ölümünün ardından CEO’luk görevini üstlenmişti

Tim Cook

Diğer yandan; Steve Jobs’ın 2011 yılının Ekim ayındaki ani ölümünün ardından Tim Cook, Apple’da CEO’luk görevini üstlenmişti. Dünyaca ünlü CEO, o tarihten bu yana markanın birçok atılım yapmasına ön ayak olmuştu. 1982 yılında Auburn Üniversitesi’nden mezun olan Cook’un, IBM’in bilgisayar biriminde 12 yıl boyunca çalışmış olduğu da biliniyordu. Şirket CEO’su, 1998 yılında Apple’a katılmadan önce 6 ay boyunca Compaq’ta başkan yardımcılığı da yapmıştı.  

Steve Jobs’ın Cook’u transfer etmesiyle birlikte ise Tim CookApple’ın dünya genelindeki operasyonlarından sorumlu kıdemli başkan yardımcısı olmuştu. Dünyaca ünlü CEO, şirketteki ilk dönemlerinde maliyetleri düşürmeye ve karı artırmaya yönelik faaliyetleriyle tanınmıştı. Jobs’ın ölümünden sonra ise Cook, şirketin CEO’luk koltuğuna geçiş yapmıştı. Apple, Cook’un yönetimi altında birçok yenilikçi ürün geliştirdi ve trilyon dolarlık bir şirket haline geldi. Şirket CEO’sunun ayrıca, LGBTQ bireyler ve ırkçılıkla ilgili sosyal adaletsizliklerle mücadele eden bir aktivist olduğu da ifade edildi.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Apple CEO’su Tim Cook, Facebook’u Eleştiri Yağmuruna Tuttu! 

Apple CEO’su Tim Cook, Şirketin Facebook ile Yaşadığı Gerilime İlişkin Açıklama Yaptı 

Apple CEO’su Tim Cook açıkladı: 24 ay taksitle iPhone satışına başlanacak

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR