Stellantis Küresel Çip Krizi
Okuma Süresi
1 dakika

FIAT Chrysler ve Peugeot S.A ortaklığıyla kurulan Hollanda merkezli otomobil grubu Stellantis, küresel çip krizi nedeniyle üretime ara vereceğini duyurdu. Şirketin ‘Melfi’ fabrikasında üretimin, 3-4 Haziran ve 28-29 Haziran tarihlerinde tamamen durdurulacağı belirtildi.  

FIAT Chrysler ve Peugeot S.A ortaklığıyla kurulan Hollanda merkezli otomobil grubu Stellantis, tüm otomotiv sektörünü etkisi altına alan küresel çip krizi nedeniyle üretime ara vereceğini duyurdu. Şirketin İtalya’daki ‘Melfi’ fabrikasında, Haziran ayı içerisinde 4 gün boyunca üretim yapılmayacağı açıklandı. Dünyaca ünlü otomobil grubu, üretimin durdurulacağı tarihlerin 3-4 Haziran ve 28-29 Haziran olacağına işaret etti. Yarı iletken ve mikroçip tedariki konusundaki sıkıntıların devam etmesi durumunda ise Temmuz ayında da benzer bir uygulama yapılacağının da altı çizildi.  

Diğer yandan; Stellantis, 2021 yılı başlarında FIAT Chrysler ve Peugeot S.A’in birleşmesi sonucu kurulmuştu. Şirket, kurulduğu günden bu yana İtalya’nın Potenza şehrindeki Melfi fabrikasında üretime devam ediyordu. Otomobil grubu; Abarth, Alfa Romeo, Chrysler, Citroën, Dodge, DS, Fiat, Jeep, Lancia, Maserati, Opel, Peugeot, Ram ve Vauxhall olmak üzere toplamda 14 markayı çatısı altında barındırıyordu. Yaşanan gelişme sonrası, Stellantis de çip krizinden somut biçimde etkilenen otomobil şirketleri arasına katıldı.  

Global çip krizi nedeniyle; Toyota, Honda, BMW, Ford ve Volvo gibi şirketler de üretime ara vermişti 

Global Çip Krizi

Yarı iletken üretimi ve tedarikinde yaşanan kriz, bir süredir otomotiv sektöründeki birçok şirketi etkisi altına alıyordu. Söz konusu global çip krizi nedeniyle; Toyota, Honda ve Volvo gibi otomobil devleri de üretime ara vereceğini duyurmuştu. Benzer şekilde, Ford ve BMW de üretimde kesintilere başlamıştı. Intel ise bu süreçte otomobil şirketleri için çip üretimine başlayabileceğini açıklamıştı.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Ford, BMW ve Honda, Küresel Çip Krizi Nedeniyle Üretimde Kesintilere Başladı! 

Intel, Global Mikroçip Krizinden Dolayı Otomobil Üreticileri İçin Çip Üretmek İstiyor 

Sony, Çip Tedarikine Bağlı Olarak Yaşanan Kriz Nedeniyle Analistleri ‘PS5’ Kıtlığı Konusunda Uyardı 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz