Ford Küresel Çip Krizi

Otomobil devleri Ford, BMW ve Honda, pandemi süreci sonrası yaşanan küresel çip krizi nedeniyle üretimde kesintilere başladığını duyurdu. Benzer şekilde, Apple ve Samsung da söz konusu krizin kısa vadede ciddi etkileri olacağına işaret etti.  

Yonga üreticilerinin tüm çabalarına rağmen yarı iletken donanım tedarikinde yaşanan küresel kıtlık, dünya genelinde ciddi bir üretim krizine neden oluyor. Pandemi sonrası elektronik ürün satışlarında görülen artış sebebiyle ürün talebi, arzı önemli oranda geride bırakıyor. Söz konusu süreçte; PlayStation 5, Xbox Series X, Xbox Series S ve iPhone 12 gibi birçok popüler ürünün hızla tükendiği ve gönderim veya tedarikle ilgili gecikmelerin yaşandığı biliniyor. Benzer şekilde, otomobil sektörü de yaşanan krizden ciddi oranda nasibini alıyor.  

Aktarılan son gelişmelere göre; Ford, BMW ve Honda da kısa bir süre önce küresel çip krizi nedeniyle üretimde kesintilere başladığını duyurdu. ABD merkezli otomobil devi Ford, çip krizinin içinde bulunduğumuz mali çeyrekte üretimi yarı yarıya azaltabileceğini açıkladı. Japonya merkezli Honda da benzer şekilde, gelecek ay 3 yerel fabrikada üretimi 5 ila 6 gün süreyle durduracağına işaret etti. BMW ise Almanya ve İngiltere’deki tesislerinde üretim gecikmeleri yaşanacağı konusunda uyarıda bulundu.  

Global çip krizi, pandemide fabrika kapanmalarının neden olduğu bir kesinti olarak başlamıştı

Global Çip Krizi

Diğer yandan; global çip krizi, pandemi sürecinde fabrika kapanmalarının neden olduğu bir kesinti olarak başlamıştı. Fakat elektronik ürünlere yönelik artan talep, krizin tüm teknoloji sektörüne sirayet eden genel bir soruna dönüşmesine neden olmuştu. Otomobillerin, gelişmiş sürüş destek sistemlerine güç vermek için yarı iletken donanım malzemeleri kullandığı da biliniyordu.

Söz konusu kriz, aynı zamanda otomobil alıcılarının gönderimleri daha uzun süreler beklemesine de sebep oldu. Porsche’un ABD’de bulunan bayileri; tüketicileri, araçları teslim almak için fazladan 12 hafta daha beklemek zorunda kalabilecekleri konusunda uyardı. Benzer şekilde, Apple ve Samsung da 2021 yılının ilk çeyreğine ilişkin mali sonuçları açıklarken söz konusu krizin kısa vadede ciddi etkileri olabileceğine işaret etti.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Intel, Global Mikroçip Krizinden Dolayı Otomobil Üreticileri İçin Çip Üretmek İstiyor 

Evde Beslenen Kedi ve Köpeklere, Mikroçip Takma Zorunluluğu Geldi! 

Samsung, 2021 Yılının İlk Çeyreğinde 6.4 Milyar Dolar Net Kazanç Elde Etti 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz