İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, deprem anında kesintisiz telefon görüşmesi imkanı sunacak AFAD isimli bir uygulama üzerinde çalıştıklarını açıkladı. AFAD bünyesinde yapılan toplantıda açıklamalar yapan Soylu ayrıca, AFAD uygulaması ile deprem sonrasında internet üzerinden GSM operatörlerine bağlanarak telefon görüşmesi yapılacağını, mesaj yoluyla da fotoğraf ve video gönderme imkanı sunulacağını açıkladı.

İçişleri Bakanı, AFAD uygulaması ile birlikte depremden sonra yaşanan GSM operatör yoğunluğunun ortadan kaldırılacağını dile getirirken; arama kurtarma ekibi AFAD’a da büyük yarar sağlayacağını da belirtti.

Süleyman Soylu açıklamasında ülkemizin en çok deprem bildiren 4. ülke olduğunu belirtti. Deprem sonrasında GSM operatörlerinde yaşanan yoğunluk sebebiyle sıkıntıların yaşandığını ve arama – kurtarma ekiplerinin iletişim kurmakta zorlandığını dile getiren Soylu, bu durumun son derece riskli ve tehlikeli olduğunu da belirtti. Depremden sonra ilk 6 saatin son derece kritik ve önemli olduğunu aktaran İçişleri Bakanı, söz konusu sürede arama kurtarma ekiplerinin afet bölgelerine ulaşamamalarının depremden çok daha büyük bir afet yarattığını dile getirdi.

Uygulama internet üzerinden GSM operatörlerine bağlanacak

Soylu, depremden sonra yaşanan GSM operatörlerinin çökme ve kesinti durumlarını çözmek için yeni haberleşme ve konuşma uygulaması AFAD’ı hayata geçireceklerini belirtti. AFAD uygulamasıyla birlikte depremzedeler, itfaiye, ambulans ve arama kurtarma ekiplerinin internet ağı üzerinden GSM operatörlerine bağlanacağı aktarıldı. AFAD uygulaması sayesinde vatandaşlar aynı zamanda fotoğraf ve video kaydı da gönderebilecek.

Soylu, daha önce kadın ve çocukların acil yardım çağrısı gerçekleştirdikleri KADES adlı uygulamanın son derece başarılı olduğunu belirtti. Soylu: “Birincisi şu bu dönem içinde, tüm GSM operatörlerine bağlanabilecek şekilde internet hatları üzerinden görüşme yapabilecek, mesaj atılabilecek, görüntü kaydedip atılabilecek ve bunlarla birlikte başka bir şey daha olacak. Dünyada tek olacağına inandığım uygulamayı arkadaşlar 6 ay içinde gerçekleştirecek. Burada temel amaç can ve mal kayıplarını en az seviyeye indirebilmek.” dedi.

AFAD uygulaması deprem sonrasında yapılması gerekenler hakkında bilgi verecek

İçişleri Bakanı, AFAD uygulamasının kullanıcılar tarafından kişiselleştirilebileceğini de sözlerine ekledi. Soylu, bu sayede depremzedelerin evinden toplanma alanlarına nasıl ulaşabileceklerine sair yol gösteren bir haritanın da uygulamaya ekleneceğini belirtti. Bunun yanı sıra uygulamada, depremden sonra neler yapılması gerektiğini anlatan bir kılavuzun da bulunacağını açıkladı.

İlginizi Çekebilir:

Acil Durum Anlarında ve Depremde Hayat Kurtaran Uygulamalar 

Apple Watch Düşme Algılama Özelliği İzmir Depreminde Hayat Kurtardı

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz