Okuma Süresi
1 dakika
Gökçe Avukatlık Ortaklığı’nın bu yıl ilkini düzenlediği ‘Hukukun Gelecekteki Konuları Zirvesi’ hukuk, teknoloji ve girişimcilik sektörlerindeki birçok önemli ismi bir araya getirdi. Zirvede otonom araçlar, yapay zeka, Web 3, e-ticaret gibi birçok konu ele alındı. Zübeyde Ana Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen zirvede teknoloji ve girişimcilik ekosistemin önemli isimleri ve temsilcileri bir araya geldi.
Bu yıl ilk kez düzenlenen ve Gökçe Avukatlık Ortaklığı tarafından Zübeyde Ana Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen Hukukun Gelecekteki Konuları Zirvesi hukuk, teknoloji ve girişimcilik alanında birçok temsilciyi ve önemli ismi bir araya getirdi. İşte zirveye dair önemli detaylar!

Türkiye’deki Hukukçuların Zorlukları

İstanbul Barosu Önceki Başkanı Mehmet Durakoğlu’nun açılış konuşması ile başlayan zirve birçok önemli isime ev sahipliği yaptı. Konuşmasında “Mesele dijitalleşmenin yarattığı büyük değişime hukukçular olarak ayak uydurabilmek” diyen Durakoğlu, hızla artan teknolojik ilerlemelere vurgu yaptı. Hukukun da ilerleyen teknolojinin neresinde yer alması gerektiğini irdeleyen Durakoğlu; “Dünya büyük bir değişim sürecinde. Ne yazık ki bu değişime ayak uydurma konusunda özellikle Türkiye’deki biz hukukçular çok avantajlı değiliz. Çünkü nitelikli hocaları olmayan fakültelerden alınan diplomalarla gelen elimizdeki insan kaynağı maalesef yetersiz. Türkiye’nin bu durumu öngörmeksizin dijitalleşme ile gelen büyük
değişimi karşılamaya çalışması gelecekte bizi daha da zora sokacak. Peki bunu
nasıl tersine çevirebiliriz? Diğer yandan bildiğiniz gibi hukuk muhafazakar bir
bilim dalı. Teknoloji hızla ilerlerken, hukuk arkadan onu takip ediyor. Bu yarışta
aradaki mesafeyi kapatma adına neler yapabiliriz? Hukukun Gelecekteki Konuları
Zirvesi’nde bugün bu temel sorulara cevaplar bulmaya çalışacağız.” şeklinde konuştu.

NFT Dünyasındaki Gelişmelere de Değinildi

Zirvenin ilk oturumu ise Avukat Görkem Gökçe’nin moderatörlüğünde gerçekleşti. “Kripto sanatlar cephesinde neler oluyor?” panelinde Avukat Görkem Gökçe, Transferchain Kurucu Ortağı Tuna Özen, Gökçe Avukatlık Ortaklığı Kıdemli Avukatı Yağmur Yollu ve Üretken Akademi Kurucusu Kadircan Kırkoyun’a NFT dünyasındaki gelişmeler özelinde konukların sorularını yöneltti. Oldukça ilgi çekici olan panel dinleyiciler tarafından da son derece beğenildi. Zirvede ayrıca e-ticaret ve yapay zekaya yönelik de oturumlar da sikkat çeken oturumlar arasındaydı.
 

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz