Google Android RAM Zorunluluğu

Google, 2020’nin dördüncü çeyreğinden itibaren Android 10 ve Android 11 işletim sistemini kullanan telefonlar için en az 2 GB RAM zorunluluğu getireceğini açıkladı. Şirketin daha uygun fiyatlı telefonlarda kullanıcı beğenisine sunduğu ‘Android Go’ platformu için ise minimum RAM seviyesinin, 512 MB’dan 1 GB’a çıkarıldığı ifade edildi. 

Teknoloji devi GoogleAndroid ekosistemini geliştirmek için çalışmalarına devam ederken birçok akıllı telefon devi de yüksek RAM boyutuna sahip cihazları kullanıcı beğenisine sunmayı sürdürüyor. İşletim sisteminde yapılan iyileştirmelerin, daha yüksek RAM boyutlarına ihtiyaç duyduğu da biliniyor. Bu nedenle Google, 2020’nin dördüncü çeyreğinden itibaren Android 10 ve Android 11 işletim sistemini kullanan tüm telefonlar için en az 2 GB RAM zorunluluğu getireceğini açıkladı.  

Şirketin, daha ulaşılabilir fiyatlı ve düşük donanıma sahip cihazlar için “Android Go” platformunu tasarladığı da biliniyordu. Teknoloji devi, GB’dan daha düşük RAM’e sahip telefonların belirtilen tarihten itibaren “Android Go” platformunu kullanmaya başlayacağına ve bu şekilde piyasaya sürüleceğine işaret etti. Fakat getirilen yeni zorunluluğun, yalnızca bu yılın dördüncü çeyreğinden itibaren Android 10 ve Android 11 işletim sistemiyle piyasaya sürülen telefonları kapsadığı belirtildi. Dördüncü çeyrekten önce satışa çıkarılan tüm Android telefonların, 2 GB’dan düşük RAM’e sahip olsalar bile Android platformunu kullanmaya devam edeceği ifade edildi.  

Google, Android Go platformundaki iyileştirmelere yönelik de yeni bir hamle yaptı

Google Android Go

Diğer yandan GoogleAndroid Go platformundaki iyileştirmeler dolayısıyla bu alanda da yeni bir düzenleme hamlesi yaptı. Önceden Android Go platformunun, minimum 512 MB RAM zorunluluğu bulunuyordu. Şirket, yeni yapılan düzenlemeyle birlikte “Android Go” platformunu kullanan telefonların da minimum 1 GB RAM bulundurması gerekeceğini belirtti. Yaşanan bu gelişmelerin, her iki platformu kullanan telefon modelleri için de cihaz performansını yükseltebileceği tahmin edildi. Bununla beraber; söz konusu zorunluluk, “Android Go” platformunu kullanan telefonların da RAM eşiğini yukarı çekmiş oldu. Bu yüzden; kısa bir süre içerisinde, Android Go platformu kullanan uygun fiyatlı cihazların daha performanslı bir hale gelebileceği düşünüldü.

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Temmuz Ayında Google Üzerinden En Çok Aranan Kelimeler “Güneş Kremi” ve “Uçak Bileti” Oldu

Google, Yeni Anahtar Kelime Tahmin ve Trend Araçlarını Test Ediyor!

Facebook Giriş Bilgilerini Çalan 25 Uygulama, Google Play Store’dan Kaldırıldı

Google Fotoğraflar ‘ın Tasarımı Değişiyor!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz