Google, internet tarayıcısı Chrome için 79 adıyla yeni bir güncelleme yayınladı. Yeni sürümle birlikte şifreler artık daha iyi korunacak ve kullanıcılar şifrelerle ilgili riskli bir durumda anında uyarılacak.

Google’ın Chrome tarayıcısı için yeni geliştirdiği sürüm, şifrelerin bir veri sızıntısının parçası olarak çalınması durumunda kullanıcıları anında uyaracak. Google Chrome’un yeni güncellemesindeki en önemli yenilik bu, ancak şirket bunun yanında ayrı bir tarayıcı eklentisinde ya da şifre kontrol aracında yeniden kullanılan şifreler konusunda da kullanıcılara önerilerde bulunacak. Yeni özellik doğrudan Chrome’a eklenecek ve web sitelerine kullanıcılar giriş yaptığında uyarılar gösterilecek. Google’ın bu yeni özellikleri eklemedeki amacı kullanıcı gizliliği ve güvenliği adına büyük önem taşıyor.

Google kullanıcıların bilgilerinin gizliliği ve güvenliği için sık sık güncellemeler yayınlıyor. Şirket, birkaç katmanlı şifreleme kullandığı yeni özellikte, şifrelerin güçlü bir biçimde parçalanmış ve kodlanmış kopyalarını kullanarak eşleştiriyor. Bu da Google’a, özel olarak ayarlanmış şifreleri güvenli biçimde eşleştirmesini sağlıyor.

Google şifre uyarılarının yanında, kimlik avı saldırısına karşı korumasını da gerçek zaman seçeneğiyle genişletiyor. Şirket kimlik avı saldırılarına karşı 30 dakikada bir güncellenen bir site kullanıyor. Ancak Google, kimlik avı hırsızlarının çok hızlı bir şekilde alan adlarını değiştirdiğini veya Google’ın böceklerinden saklandığını fark etti. Bu durumun farkına varan ve harekete geçen Google da, yeni gelen gerçek zamanlı koruma ile birlikte yüzde 30 oranında daha fazla kimlik avı saldırısı durumu için kullanıcılara uyarı verecek.

Ayrıca Chrome, birden fazla profil kullanıldığı veya bilgisayarın diğer kişilerle paylaşıldığı durumlarda kullanımda olan kişinin profilini daha belirgin hale getirerek, şifrelerinizin doğru profilde saklanmasına olanak sağlayacak.

Chrome 79 olarak yayınlanan güncelleme, yeni tüm yeniliklerle birlikte önümüzdeki haftalarda kademeli olarak internet tarayıcısının masaüstü versiyonlarına ulaştırılacak.