Google, ihtiyaç sahiplerinin ücretsiz ve uygun fiyatlı yiyeceklere erişmesine yardımcı olacak yeni bir web sitesi kurduğunu duyurdu. Google ’ın ABD’de aktif ettiği yeni hizmet olan Find Food Support sayesinde, gıdaya erişmekte zorlanan kişiler, Google Haritalar’ı kullanarak kendilerine en yakın ücretsiz gıda yerlerini bulabilecek. 

ABD merkezli teknoloji üreticisi Google, ücretsiz ve uygun fiyatlı yiyeceklerin bulunmasına dair kaynakları tek bir yerde toplayan Find Food Support isimli yeni bir hizmet başlattı. Yeni web sitesinin sunduğu en kullanışlı özellik ise, kullanıcıları en yakın ücretsiz gıda temin edebilecekleri yere yönlendirmek. Kullanıcılar, Google Haritalar yardımıyla, en yakın ücretsiz gıda kuruluşuna, kilerine ya da okul öğle yemeği programına ulaşabilecek.

ABD’de 2021 yılında gıdaya erişmekte zorlanan kişi tahmini 42 milyon

Google, neden böyle bir hizmet geliştirdiğini de açıkladı. Feeding America (PDF)’ya göre, ABD’de çoğu çocuk olmak üzere 45 milyon kişi gıdaya erişimini salgın nedeniyle kaybetti. 2019 yılına nazaran yüzde 30’luk bir artış Google’ı da harekete geçirmiş gibi duruyor. Kâr amacı gütmeyen Feeding America, 2021 yılında gıdaya erişmekte zorlanan kişiler içinse 42 milyon gibi bir tahminde bulundu. Söz konusu sayının 13 milyonunun çocuk, 5’te birinin ise siyahi olduğu bilgisi paylaşıldı. 

Google, gıda erişim problemini ortadan kaldırmak istiyor

Google’ın ABD’de yaşanan gıda tedarikinde problem yaşayan insanlar için geliştirdiği web sitesi de bu durumun önüne geçmek için geliştirildi. Google, ücretsiz yemek erişimi hizmeti için ülkedeki 50 eyalette 90.000 yer işaretledi. Şirket, söz konusu hizmeti hayata geçirmek için pek çok kâr amacı gütmeyen kuruluşla birlikte ABD Tarım Bakanlığı ile çalıştı. 

Kullanıcıların ücretsiz gıda bulmak için, Google Find Food Support ‘un ister mobil ister web sitesine girip konumlarını yazmaları yeterli. Konum bilgisinin girilmesinin ardından, kullanıcılara en yakın ücretsiz gıda alabilecekleri yerler listeleniyor. Söz konusu yerlerin; telefon numaraları, çalıştıkları gün ve saatlerin detayları da paylaşılıyor. 

Google Find Food Support, gıda erişim probleminin hayatın her kesiminden insanları nasıl etkilediğini gösteren YouTube videolarına da ev sahipliği yapıyor. Amaç ise, gıda güvensizliğini ortadan kaldırmak. Çünkü yardım almayla ilgili damgalama, insanların ihtiyaç duyduklarında kendilerine yardımcı olabilecek grupları ve kuruluşları aramasını engelliyor. Buna ek olarak, web sitesinde gıda destek hatlarına bağlantılar, eyalet bazında yardım kılavuzları ile birlikte yaşlılar, çocuklar, askeri aileler gibi belirli topluluklar için bilgiler yer alıyor. Ayrıca gıda yardımına ihtiyacınız yoksa ama yardım etmek istiyorsanız, web sitesinde nasıl gıda, zaman veya para bağışında bulunabileceğinize dair bilgiler de bulunuyor.

İlginizi Çekebilir:

Google ve Game Factory ile 15 Oyun Stüdyosu Yatırım Dünyasına Açılıyor

Dijital İzler Takip Edilmeli: Ayda Bir İsminizi Google’da Aratın!

Haftalık Teknoloji Gündemi – Netflix E-Ticarete Atıldı, Bitcoin Resmi Para Birimi Oldu!:

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz