İzleyebileceğiniz En İyi 10 Felsefi Film
Okuma Süresi
3 dakika

Tekno Safari editörleri olarak ‘Felsefi filmler’ listesiyle karşınızdayız. Özellikle hafta sonunu evinde geçirmek isteyenler, işte; ‘Felsefe yapan en iyi filmler.’ ‘İzleyebileceğiniz en iyi 10 felsefi film.’ ‘İzlemeniz gereken felsefi filmler.’ ‘Hayatı sorgulatan filmler.’

‘Felsefi filmler.’ ‘Felsefe yapan en iyi filmler.’ ‘İzleyebileceğiniz en iyi 10 felsefi film.’ ‘İzlemeniz gereken felsefi filmler.’ ‘Hayatı sorgulatan filmler’ detaylarıyla yazımızın devamında…

Felsefi Filmler

İzleyebileceğiniz En İyi 10 Felsefi Film

  • Stalker
  • The Seventh Seal
  • A Ghost Story
  • The Fountain
  • Ugetsu
  • Blade Runner
  • Being John Malkovich
  • Ahlat Ağacı
  • Taste of Cherry
  • Spring, Summer, Fall, Winter… and Spring
Stalker

İzleyebileceğiniz En İyi 10 Felsefi FilmBir Tarkovsky eseri olan Stalker, mutlaka izlemeniz gereken felsefi filmlerdendir. Bilim kurgu öğeleri de taşıyan film, uzak bir gelecekte geçmektedir. Dünyaya bir göktaşı düşmüştür ve Zone adında gizemli bir bölge meydana gelmiştir. Çevrede, bu bölgeye giren insanların tutkularının gerçekleşeceğine dair bazı söylentiler vardır. Bölge askerler tarafından korunmaktadır ve iz sürücüler bölgeye girmek isteyen insanlara eşlik etmektedirler. Filmin baş karakteri Stalker ise ailesinin tüm karşı koymalarına rağmen bir bilim adamı ve bir yazara içeri girmek için eşlik etmeye karar verir.

The Seventh Seal

İzleyebileceğiniz En İyi 10 Felsefi FilmÖzellikle de ölüme dair felsefesiyle bizi derinden etkileyen bir filmle listemize devam ediyoruz. Gerçek bir sinema klasiği olan The Seventh Seal, izleyiciyi ölümün sözlük anlamı yerine gerçek anlamını kurcalatıyor. Aynı zamanda modern dünyanın içinde kaybolmuş insanın mücadelesine ve anlam arayışına da ışık tutuyor.

A Ghost Story

İzleyebileceğiniz En İyi 10 Felsefi FilmBir bekleyişi temasına alan A Ghost Story, izlemeyenler için korku gerilim türünde zannedilebilir. Ancak felsefi türde en iyi yapımlardan biridir. Film, birlikte yaşayan bir çifti hikâyesine taşıyor. Erkek bir kaza sonucu hayatını kaybeder ve kadın uzun bir yas sürecine girer. Ancak erkek bir hayalet olarak evin içinde kalmıştır ve kadının üzüntüsünü görmektedir. Elbette bu durum onu da üzmektedir; fakat zamanla kadın yasını atlatır ve kendine yeni bir başlangıç yapmaya başlar. İşte bu noktada değişiklikler, erkekte de kendisini gösterecektir.

The Fountain

İzleyebileceğiniz En İyi 10 Felsefi FilmThe Fountain, felsefesiyle anlaşılması zor bir filmdir. Ancak izleyiciye sunduğu seyir keyfi paha biçilemez. Film, 3 farklı zaman biriminde bir adamın sevdiği kadını kurtarmak adına gösterdiği uğraşı anlatan bin yıllık serüveni konu alıyor. 15. yüzyılda Tomas sevdiği kadın için ölümsüzlük verdiğine inanılan bir çeşmenin arayışına çıkar. Günümüzde Tommy adında bir bilim adamı, kanser olan eşini kurtarabilmek için bir tedavi keşfetmeye çalışır. 25. yüzyılda astronot Tom ise, uzaydaki gezintisinde kendisini çok uzun zamandır rahatsız eden olayların gerçeğini keşfeder.

Ugetsu

İzleyebileceğiniz En İyi 10 Felsefi FilmUgetsu, izleyiciyi 16. yüzyıla, Japon iç savaşına götürüyor. İki ailenin hayatına odaklanan film, şiirsel bir dil sunuyor. Çömlek satarak zengin olmak isteyen Genjuro ve samuray olmak isteyen Tobei, eşlerini arkalarında bırakırlar ve bir yolculuğa çıkarlar. Aynı zamanda Genjuro ve Tobei, diğer yandan bu eylemlerinin sorumluluğuyla da yüzleşmeye çalışırlar.

Blade Runner 1982

İzleyebileceğiniz En İyi 10 Felsefi Film1982 yapım olan Blade Runner, çekildiği dönemden uzak bir yılı, 2019’u konu alıyor. 2019’da dünya distopik bir yaşama ulaşmıştır. Dış görünüş olarak insandan ayırt edilemeyen robotlar her yerdedir. Blade Runner adında özel polisler ise bu robotları yakalamakla sorumludur. Çünkü robotlar illegal işlerde kullanılmaktadır. Bir Blade Runner olan Rick, görevi bırakmak üzeredir; fakat Los Angeles’a gelen bir grup robotu yakalayacağı son görevi kabul eder. Ancak robotları insanlardan ayırt etmek oldukça güçtür.

Being John Malkovich

İzleyebileceğiniz En İyi 10 Felsefi FilmFelsefesini eğlenceli ve keyifli bir üslupla sunan bu filmi seveceğinize çok eminiz. Kuklacı Craig, bir gün atölyesinde çalıştığı sırada Amerika’da ünlü bir aktör olan John Malkovich’in beynine açılan bir kapı bulur. Bu buluşu ile Maljovich’in beynine girebilen Craig’in dünyasında bir süre sonra işler karışır.

Ahlat Ağacı

İzleyebileceğiniz En İyi 10 Felsefi FilmListemizde bir de yerli filme yer veriyoruz. Felsefi filmler deyince elbette ülkemizde akıllara gelen isimlerden biri de Nuri Bilge Ceylan. Ahlat Ağacı’nı henüz izlemediyseniz daha fazla geç olmadan kaçırmamanızı tavsiye ederiz. Film, okulundan mezun olduktan sonra ailesinin yaşadığı kasabaya dönen bir genci konusuna alıyor. Özellikle de ailevi ilişkileri odağına alan filmin finali de akıllarda bir soru işareti bırakıyor.

Taste of Cherry

İzleyebileceğiniz En İyi 10 Felsefi FilmTekno Safari editörleri olarak Abbas Kiyarüstemi’nin bütün filmlerini izlemenizi tavsiye ederiz; ama Türkçe adıyla Kirazın Tadı olan bu filmi özellikle öneriyoruz. Film, arabasıyla Tahran’da dolaşarak intihar ettikten sonra para karşılığında mezarına toprak atacak olan birini arayan adamı konu alıyor. Ancak bu arayış esnasında tanıştığı kişilerle gelişen diyalogların tadını, hiçbir filmde bulamayacağınızı söyleyebiliriz.

Spring, Summer, Fall, Winter… and Spring

İzleyebileceğiniz En İyi 10 Felsefi FilmListemizi, ünlü yönetmen Kim Ki-Duk felsefesine ait bir filmle sonlandırıyoruz. Filmin hikâyesi bir gölün ortasında yüzen Budist bir manastırda geçmektedir. Yaşlı bir Budist keşiş, küçük çırağına hayatın anlamını öğretmektedir. Bir gün manastıra iyileştirilmesi için hasta bir kız gelir ve pek çok şey değişmeye başlar.

İlginizi Çekebilir:

Exxen’de İzleyebileceğiniz En İyi Komediler

2021 Yılının En İyi Oyunları Açıklandı

Xiaomi 11T Pro PUBG ve kamera performansı nasıl? Xiaomi 11T Pro inceleme

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz