Google yaklaşık bir sene önce kullanıcı beğenisine sunduğu “Shoelace” isimli sosyal ağının fişini çekiyor. Google’ın New York kullanıcılarına sunduğu sosyal medya platformunun koronavirüs sebebiyle kaldırılacağı belirtildi. 

Teknoloji üreticisi Google, yaklaşık bir sene önce yeni bir sosyal ağı test etmeye başlamıştı. “Shoelace” ismiyle New York’taki kullanıcılara sunulan Google’ın yeni sosyal ağı test edilmeye başlanmıştı. Şirketin test etmeye başladığı sosyal ağı, beklenilen ilgiyi görmediği için kaldırıldı. 

Google’ın Shoelace isimli sosyal ağı, insanların keyif aldığı şeylere odaklanıyordu. Google, yeni sosyal ağında insanları ilgi alanlarına göre bir araya getirmeyi hedefliyordu. Bu doğrultuda platformun hobilere göre etkinlikler bulma, yeni bir etkinlik planlama ve planlanan etkinliğe insanları davet etme gibi özellikleri bulunuyordu. Google, geçen yıl yeni sosyal ağını test etmek amacıyla ilk olarak New York’ta kullanıcıya sunmuştu. Şirket daha sonra ise çeşitli lokasyonlarda da uygulamanın kullanılabileceğini dile getirmişti. 

Teknoloji üreticisi, yeni sosyal ağının büyük kitleler tarafından kullanılabileceği umuduyla yola çıktı. Ancak gelinen nokta gösteriyor ki kullanıcılar Shoelace isimli uygulamaya beklenilen ilgiyi göstermediler. Test aşaması için New York’ta kullanıma açılan Google’ın Shoelace uygulaması beklenilen ilgiyi göremediği için henüz daha tam olarak kullanıma açılamadan başarısız girişimler arasında yer aldı. Google, fişini çektiği Shoelace isimli uygulamasının neden başarısız olduğu hakkında da açıklamalarda bulundu. 

Google Shoelace ‘i koronavirüs salgını sebebiyle kaldırıyor

Google, henüz test aşamasında fişini çektiği Shoelace uygulamasının yarıda kalmasının en önemli nedenin, tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını olduğunu belirtti. Küresel bir kriz yaratan koronavirüs pandemisi sebebiyle, uygulamanın kaldırıldığı belirtildi. Koronavirüsün yarattığı kriz bağlamında şirket, projeye yatırım yapmak için uygun zaman olmadığının altını çizdi.

 Google yetkilileri Shoelace uygulamasının 12 Mayıs’a kadar aktif olacağını ancak, 12 Mayıs’tan itibaren uygulamanın tüm verilerinin silineceğini belirtti. İsteyen kullanıcıların ise söz konusu tarihe kadar verilerini yedekleyebileceği açıklandı. 

İlginizi Çekebilir:

Google Translate, Yeni Yapay Zeka Modeliyle Cinsiyetçi Çeviri Yapmayacak

Apple ve Google Önümüzdeki Hafta COVID-19 Temas İzleme Uygulamasını Yayınlayacak

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz