Pazar, Kasım 29, 2020
Ana Sayfa Donanım MediaTek, performans testlerinde hile yapıyor iddiaları büyüyor

MediaTek, performans testlerinde hile yapıyor iddiaları büyüyor

Tayvan merkezli işlemci üreticisi MediaTek ‘in, performans testlerinde hile yaptığı iddiaları kısa süre önce gündeme gelmişti. Şimdi rakibi Qualcomm da, MediaTek’i performans testlerinde hile yapmakla suçladı.

Kullanıcılar telefon alınırken birçok farklı kritere bakıp karar verir. Telefonların kamera özellikleri en dikkat edilen noktalardan biridir. Ama işlem performansı ile ilgilenen kullanıcılar, telefonların donanım özelliklerine de önem verirler. İşlemcinin üretim teknolojisi, mimarisi, çalışma hızı gibi teknik bilgilerin yanı sıra, birçok kullanıcı çeşitli performans testi sonuçlarını da dikkate alır.

Son zamanlarda cep telefonu işlemcisi üretiminde lider markalardan biri olan Tayvanlı MediaTek ‘in performans testlerinde hile yaptığına dair söylentiler giderek büyüyor. Kısa süre önce AnandTech’in yapmış olduğu haber ile ortaya çıkan bu iddialar MediaTek’i zor duruma sokmaya başladı. AnandTech’n iddialarına göre MediaTek, performans testlerinde hile yapabilmek için ek yazılımlar kullanıyor. 

MediaTek için yöneltilen bu iddialar Helio P35 işlemcisi özelinde yoğunlaşıyor. AnandTech, yaptığı araştırmalar ve testler sonucunda, işlemcinin performans testlerinden elde ettiği sonucun, gerçek hayata bir yansıması olmadığı iddialarını ortaya koydu. Aynı işlemciyi farklı telefonlar ile test eden AnandTech, araştırmasının sonunda MediaTek’in işlemcilerinde ‘power_whitelist_cfg.xml’ isimli bir dosya keşfetti. Bu dosya sayesinde MediaTek Helio P95 işlemcisi, performans testlerinde %30 daha yüksek puan elde ediyor. Ayrıca bu ek dosya sadece performans testi sırasında ortaya çıkıyor. Bu olay, ek dosyanın bir hile olduğu iddialarını güçlendiriyor. Bu ek dosyanın MediaTek tarafından yerleştirildiğinin altını çizmek gerekli. Yani MediaTek işlemci kullanan firmaların bu konuyla doğrudan bir bağlantısı bulunmuyor. 

Bu suçlamalar sonrasında MediaTek, hiçbir suçlamayı kabul etmedi ve bir açıklamada bulundu. MediaTek yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, ürettikleri işlemcinin, farklı telefon donanımları ve yazılımları ile birlikte verebildiği en iyi performansı verebilmek amacıyla bu tarz bir uygulamaya gittiklerini söylediler. Yapmış oldukları işlemin bir hile olmadığını bu işlemin ‘Beyaz Liste’ olarak isimlendirildiğini ve aynı işlemin en büyük rakipleri Qualcomm tarafından da yapıldığının altını çizdiler. 

Qualcomm, Beyaz Liste işlemi hiledir dedi

Qualcomm Beyaz Liste

Beyaz Liste olarak isimlendirilen işlem, işlemciyi günlük kullanıma göre test etmek yerine, yonga setinin verebildiği en yüksek puanı verebilmesi amacıyla tasarlanıyor. Sonuç olarak performans testlerinden elde edilen sonuçlar, günlük kullanım için geçerli olmuyor. İşin sonunda performans testlerini ciddiye alan kullanıcılar zarar görmüş oluyor.

Qualcomm’a yöneltilen oklar sonrasında, Qualcomm da bir açıklamada bulundu. MediaTek’in bahsetmiş olduğu Beyaz Liste işleminin, sektör genelinde hile olarak kabul edildiğini söyledi. Ayrıca kendi çatısı altından çıkan yonga setlerinde, bu tarz bir işlem gerçekleştirmediklerinin altı çizildi.  

MediaTek özelinde yapılan suçlamaların, ilerleyen dönemde nasıl bir hal alacağını birlikte göreceğiz. Ama MediaTek, bu iddialara inandırıcı bir şekilde karşı çıkamaz ise güç kaybedeceği kesin. 

DigiToll #10

realme 6 Serisi dikkat çeken özellikleri ve fiyatlarıyla tanıtıldı

LG, yeni kapaklı telefonu LG Folder 2 ‘yi tanıttı

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

blank

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

YouTube, Billie Eilish’in Bad Guy Şarkısı için Sonsuz Video Döngüsü Oluşturdu

Google, YouTube’da Billie Eilish’in Bad Guy şarkısı için makine öğrenimi kullanarak sonsuz bir video döngüsü oluşturdu. Bad Guy şarkısı için yapılan tüm cover’lardan oluşturulan...

2021’de IMEI Kayıt Ücretine Yüzde 9,11 Oranında Zam Yapılacak

Yurtdışından akıllı telefon almak isteyenleri düşündürecek yeni bir haber geldi. 2020 yılının başında yüzde 22,8’lik bir artış yaşayan IMEI kayıt ücreti, 2021 yılında yine...

Oppo Reno5 Pro’nun Yeni Özellikleri Ortaya Çıktı

Çin merkezli akıllı telefon üretici Oppo ’nun yeni serisi Reno5’te yer alacak olan Reno5 Pro 5G modelinin bazı özellikleri ortaya çıktı.  Oppo’nun kısa süre içinde...

Audi Otomotiv Plastikleri için Kimyasal Geri Dönüşüm Yönetimi Kullanıyor

Audi, Karlsruhe Institute for Technology (KIT) iş birliği ile yeni bir projeye imza attı. Audi, otomotiv üretiminde kullanılan karışık türdeki plastiklerin geri dönüşümü için...

Çin’de üretilen Teslalar’ın Avrupa’ya ihracatı başladı

Tesla’nın Çin’deki ‘gigafactory’ tesislerinde üretilen Tesla Model 3 otomobillerinin ilk Avrupa teslimatı yapıldı. Bugüne kadar sadece Çin’de satılan araçların böylece ilk ihracatı da gerçekleştirilmiş...