Google COVID-19 Aşılama

ABD merkezli teknoloji devi Google, ofislerinden bazılarını COVID-19 aşılama alanlarına dönüştüreceğini duyurdu. Şirket ayrıca, aşı eğitimini ve konuya ilişkin farkındalığı destekleyebilmek adına 150 milyon dolar bağışlayacağını açıkladı. Aşılama alanlarına dönüştürme çalışmalarının ise New York, Los Angeles, San Francisco Körfez Bölgesi ve Washington ‘Kirkland’teki ofislerden başlatılacağı ifade edildi.  

ABD merkezli teknoloji devi Google, ofislerinden bazılarını COVID-19 salgını için aşılama alanlarına dönüştüreceğini duyurdu. Söz konusu çalışmaların; New York, Los Angeles, San Francisco Körfez Bölgesi ve Washington ‘Kirkland’teki ofislerden başlatılacağı ifade edildi. Şirket CEO’su Sundar Pichai; konuya ilişkin açıklamasında, ‘One Medical’ ve kamu sağlığı otoriteleriyle iş birliği yaparak aşıya uygun olan herkese binalar, otoparklar ve açık alanlar açacaklarına işaret etti. Aşılama alanlarının ne zaman hizmete açılacağının ise yerel otoritelerle yapılan çalışmalar sonrası belirleneceği dile getirildi.  

COVID-19’un dünya genelinde birçok topluluğu derinden etkilediğini belirten Pichai ayrıca, “Salgın, kamu sektörü ve özel sektör arasında ve uluslararası sınırların ötesinde dikkate değer ölçekte bir koordinasyona da ilham verdi. Artık yavaşlayamayız” ifadelerini kullandı. Bununla birlikte; ABD’li teknoloji devi, aşı eğitimi ve dağıtımını teşvik edebilmek adına 150 milyon dolar bağışlayacağını dile getirdi. Bütçenin 100 milyon dolarının konuyla ilgili farkındalığın artmasına yönelik hazırlanan reklamlara, 50 milyon dolarının ise sağlık kurumlarıyla yapılan iş birliklerine ayrılacağı belirtildi. Bu kapsamda; Google’daki arama sayfalarına, eyaletlere ve bölgelere özel aşılama bilgilerine ilişkin reklamlar ekleneceğinin de altı çizildi. Şirket; Arizona, Louisiana, Missisippi ve Teksas’taki aşılama alanlarının, gelecek haftalarda arama sonuçları ve haritalarda listelenmeye başlanacağına da işaret etti.  

Amazon ve Microsoft da COVID-19 için aşılama alanları açacağını açıklamıştı

Amazon COVID-19 Aşılama

Sundar Pichai; söz konusu bilgilere randevu veya sevk gerekip gerekmediği, aşıya erişimin belirli gruplarla sınırlı olup olmadığı veya arabayla ziyaret imkanı olup olmadığı gibi detayların da ekleneceğini dile getirdi. Platforma, diğer eyalet ve ülkelere ilişkin aşılama bilgilerinin ise daha sonra ekleneceği belirtildi. Diğer yandan Google; ilk verilerin, beyaz olmayan insanların ve kırsal bölgelerde yaşayan insanların aşıya erişiminin diğer insanlara göre daha az olduğunu gösterdiğine işaret etti. Pichai; bu kapsamda, COVID-19 aşılamalarında ırksal ve coğrafi eşitsizliklere odaklanan kuruluşlara 5 milyon dolar bağışlayacaklarını da sözlerine ekledi.  

Benzer şekilde; Amazon da kısa bir süre önce, 2 bin kişiyi COVID-19 salgınına karşı aşılama hedefiyle Seattle’da bir klinik açmıştı. Şirket; geçen hafta görevi Donald Trump’tan devralan Joe Biden yönetimine yazdığı bir mektupta, kurduğu tesislerin 800 bin kişilik bir iş gücünü aşılayacağı sözünü vermişti. Microsoft da kendi ofis bölgesindeki boş bir binayı, aşılama alanına dönüştüreceğini açıklamıştı.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Google, Mobil Sürümde Arama Sonuçları Sayfa Tasarımını Güncelleyeceğini Duyurdu 

Google, Android 12 ile Çift Dokunma Özelliği Getirebilir

Google, Giyilebilir Teknoloji Şirketi Fitbit’i Resmen Satın Aldı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz