Quibi İçerik Kütüphanesi Roku

Kısa bir süre önce kapanan ‘Quibi’ isimli dijital yayın platformunun içerik kütüphanesi ve arşivinin, internet içeriklerini televizyonlara aktaran akıllı TV ekipmanı ‘Roku’ bünyesine geçebileceği iddia edildi. İki şirketin, konuya ilişkin görüşmeler yürüttüğü belirtildi. 

Kısa içerik platformu ‘Quibi’, izleyici beğenisine sunulmasından kısa bir süre sonra beklenen ilgiyi göremediği için yayın hayatını noktaladı. Platform bünyesinde yayınlanan içeriklerin bir kısmı, oldukça yüksek oranda beğeni toplamıştı. Bu nedenle; yaşanan gelişme sonrası, platform arşivinin nereye aktarılacağı da merak konusu oldu. ‘Wall Street Journal’da yayınlanan bir haber; ‘Quibi’ platformundaki içerik kütüphanesi ve kataloğun, dijital yayın uygulaması ve donanım üreticisi ‘Roku’ bünyesine geçebileceğine işaret etti. İki şirketin, içerik kütüphanesinin satışıyla ilgili görüşmeler yürüttüğünün de altı çizildi. 

Roku’ ise daha çok ‘Netflix’ ve diğer platformlardaki içerikleri yayınlayan cihazlarıyla popülarite kazanmıştı. Şirket, internette ve içerik platformlarında yer alan içerikleri televizyona aktaran akıllı TV ekipmanları üretiyordu. Fakat ‘Roku’nun, kendi ürettiği herhangi bir orijinal içeriği bulunmuyordu. Şirket, kısa bir süre önce kendi içeriklerini üretmeyi henüz planlamadıklarını açıklamıştı. Bu nedenle; ‘Quibi’ arşiviyle ilgili olası bir satışın, ‘Roku’ kullanıcılarına avantaj sağlayabileceği tahmin edildi. 

Quibi’ içerikleri ve arşivinin satışı ile ilgili henüz detaylı bir açıklama yapılmadı 

Quibi İçerikleri

Liam HemsworthKevin Hart ve Kristen Bell gibi yüksek profilli yıldızların yer aldığı yapımlarla hızlı bir başlangıç yakalaması ve aylık 4.99 dolarlık oldukça ulaşılabilir abonelik ücretine rağmen ‘Quibi’, yalnızca 6 ay içerisinde beklenen ilgiyi göremeyerek yayın hayatını noktalamıştı. Disney’in eski yöneticisi Jeffrey Katzenberg tarafından kurulan ve HP’nin eski CEO’su Meg Whitman tarafından yönetilen platform, kullanıcı beğenisine sunulmadan önce toplamda 2 milyar dolar değerinde yatırım toplamayı başarmıştı. ‘Quibi’ içerikleri ve arşivinin satışı veya olası satış rakamları ile ilgili, henüz herhangi bir açıklama yapılmadı. İki şirket arasındaki görüşmelerin, olumsuz olarak sonuçlanabileceğinin de altı çizildi.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Quibi, 3 Orijinal Yapımının İlk Bölümünü YouTube Üzerinden Ücretsiz Olarak Yayınladı

Yeni Dijital Yayın Platformu ‘Gain’, 30 Aralık’ta Yayın Hayatına Başlıyor! 

Türkiye’de En Çok İzlenen Dijital Yayın Platformu Açıklandı! 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz