Google Kısa Videoları Öne Çıkarma

Google, TikTok ve Instagram’daki kısa videoları arama sonuçlarında öne çıkarma özelliği üzerinde çalışmaya başladı. ‘Kısa Videolar’ sekmesinin kullanıma açılmasının ardından, Google üzerinden arama yapan kullanıcıların da aramalarına ilişkin TikTok ve Instagram videolarına erişebileceği ve bu platformlarda ayrı bir arama yapmak zorunda kalmayacağı ifade edildi.  

Engadget’ın haberine göre; GoogleTikTok ve Instagram’daki kısa videoları arama sonuçlarında öne çıkarma özelliği üzerinde çalışmaya başladı. Platformda, arama bölümüne ayrı bir ‘Kısa Videolar’ bölmesi ekleneceği ifade edildi. ‘Kısa Videolar’ sekmesinin kullanıma açılmasının ardından, Google üzerinden arama yapan kullanıcıların da aramalarına ilişkin TikTok ve Instagram videolarına erişebileceği belirtildi. Kullanıcıların ayrıca, aramalarıyla ilgili TikTok ve Instagram videolarına erişmek için bu platformlarda ayrı bir arama yapmak zorunda kalmayacağının da altı çizildi.  

Google, konuya ilişkin açıklamasında geliştirme çalışmalarının henüz ilk aşamasında olduklarına ve özelliğin, her arama sonucunda görünmeyecek şekilde sınırlı bir özellik olduğuna işaret etti. Özelliğe erişimi olan kullanıcıların, ‘Kısa Videolar’ bölümünü hem tarayıcıda hem de ‘Android’ ve ‘iOS’ uygulamasında görüntüleyebildiği dile getirildi. ABD’li teknoloji devi, özelliğin daha fazla kullanıcıya genişletilip genişletilmeyeceğini veya ne zaman yaygın kullanıma açılacağını ise belirtmedi. Diğer yandan; şirket, uzun yıllardır videoları da arama sonuçlarına endeksliyordu. Fakat endekslenen videolar, daha çok YouTube gibi masaüstü odaklı platformlardan alınan içeriklerden oluşuyordu. Test edilen özelliğin ise daha çok mobil kullanıcılara ve sosyal medya kullanıcılarına hitap ettiği ifade edildi. 

Google, TikTok videoları ve Instagram videolarını öne çıkarma özelliği ile reklam gelirini artırmak istiyor

Google Videoları Öne Çıkarma

Bununla birlikte; Google arama sonuçlarında TikTok videoları ve Instagram videolarını öne çıkarma özelliği, birçok kullanıcı tarafından uzun süredir beklenen bir yenilikti. Kullanıcılar, aramalarına ilişkin TikTok ve Instagram videolarını görebilmek için Google’dan ayrılarak söz konusu platformları ziyaret etmek zorunda kalıyordu. Bunun yanında; Google’ın da kullanıcıları, kendi arama sonuçlarında daha uzun süre tutacak olması nedeniyle bu özellikle birlikte reklam gelirini artırmayı hedeflediği tahmin edildi.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Google, ‘Camera Go’ Uygulamasına ‘HDR’ Desteği Ekledi!

Google Stadia, ‘iOS’ İşletim Sistemli Cihazlara Geliyor! 

Qualcomm ve Google’dan 4 Yıllık Android Güncellemesi İş Birliği

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz