Google, Fransa ’da artık haber sitelerine ödeme yapacak. Geçen hafta ülkede kabul edilen yasa gereği, Google arama sonuçlarında bulunan 121 Fransız haber kaynağına toplamda 76 milyon dolar ödeme yapmak zorunda. 

Geçen günlerde Avustralya için gündeme gelen Google’ın içerik üreticilerine para ödemesini gerektiren bir yasa taslağından sonra benzer bir hareket Fransa’dan da geldi. Ülkede geçen haftalarda kabul edilen yasa gereği şirket 121 Fransız haber kaynağına ödeme yapmak zorunda kalacak.

Son dönemlerde gündeme sık sık gelen Facebook ve Google gibi şirketlerin içerik üreticilerine ödeme yapmaması, platformların emek hırsızlığı yaptığı gibi yorumları ortaya çıkarıyordu. Her ne kadar Google tam tersini savunsa da ve şirket haber sitelerini arama sonuçlarından kaldırmakla tehdit etse de, kabul edilen yasa Google’a ödeme yapma zorunluluğu getiriyor.

Google, Fransa ‘da 12 haber sitesine 76 milyon dolar ödeyecek

Fransa’da kabul edilen yasaya göre, Google arama sonuçlarında yer verdiği haber sitelerine 3 yıl boyunca ödeme yapacak. Bu bağlamda 121 Fransız haber platformuna 76 milyon civarında ödeme yapmak durumunda. Google’ın Fransa’da haber sitelerine yapacağı ödemeler okunma sayısına göre değişecek. Aktarılan detaylara göre, Google, yeni yasa gereği Haber Vitrini adı altında yeni bir sekme oluşturacak. Bu alanda haber sitelerinin pasaj haberlerine yer verilecek. Yani şirket doğrudan arama sonuçlarında bulunan linklere para ödemeyecek. 

Fransa’da kabul edilen yasa, henüz kabul edilmeden önce Google bu ödeme işinden pasaj olarak haber sitelerine yer vermeyip söz konusu kanundan sıyrılmayı amaçlıyordu. Ancak rekabet kurumları Google bu hareketiyle beraber tekelleştirme suçunun işleyeceğini belirtince, Google’ın yapacak bir hareketi kalmadı.

İlginizi Çekebilir:

Google, Yasa Sebebiyle Avustralya’da Arama Motoru Hizmetini Durdurabilir

Google, Kişiselleştirilmiş Reklamlar Gösterilmesini Sağlayan Çerezleri Kullanmayı Bırakıyor 

Google, 15 Ülkede Daha Kumar Uygulamalarına İzin Verdi

Clubhouse nedir, nasıl girilir? | İzinsiz Girilmeyen Uygulama:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz