Uydu interneti projesi olarak bilinen Starlink, kotalı internet paketiyle hizmet vermeye başlıyor. Elon Musk’ın girişim projesi olan bu şirket, ekstra kullanımlar için kullanıcılardan ek ödeme talep edecek. Bu kararla Starlink’i yüksek veri kullanmak için edinen şirketler, avantajlı konumunu yitirecek.

Starlink, Elon Musk tarafından kurulan SpaceX isimli uzay taşımacılık şirketinin uydu interneti projesi olarak öne çıkıyor. Bu proje ile ilgili son gündem ise Aralık 2022’den itibaren kotalı internet hizmeti sunulacak olması. Şirketin yaptığı açıklamaya göre ABD ve Kanada’daki kullanıcılar, önümüzdeki ay itibarıyla kota aşmaları hâlinde ekstra ödeme yapmak zorunda kalacaklar.

Bugüne kadar sınırsız veri kullanımını öne çıkaran Starlink, kullanıcılarına hiçbir kısıtlama getirmemişti. Ancak yeni gelişme doğrultusunda bu durum değişecek gibi gözüküyor. Peki, Starlink kotası kaç GB olacak?

Kota 1 TB İle Sınırlı Olacak

Yapılan açıklamaya göre Starlink müşterileri saat 07:00 ve 23:00 arasında aylık 1 TB (1024 GB) kotaya sahip olacaklar. Bu kota değerlendirildiğinde, standart kullanıcılar için fazlasıyla yeterli. Fakat yoğun veri aktarımı yapan kullanıcılar, bu kotayı aşabilirler.

Kota Aşıldığında GB Başına 0,25 Dolar Ödeme Yapılacak

Kullanıcılar 1 TB’lık kotayı doldurduğunda yüksek hızlı internet erişimi sağlamak için GB başına 0,25 dolar ödeme yapacak. Bu durumda, aylık 1 TB ekstra internet için toplam 256 dolar daha fazla ödeme yapılması gerekecek. Yeni gelişmeyle güncellenen fiyatlar değerlendirildiğinde Starlink, avantajlı bir hizmet olmaktan çıkabilir gibi gözüküyor. Tüm bu bilgilerin yanı sıra Starlink sahibi olmak isteyen tüketicilerin kit için 599 dolar, aylık abonelik için ise 110 dolar ödeme yapması gerekiyor.

Starlink Nedir?

Starlink, binlerce küçük uyduyu bizden yaklaşık 550 km yukarıya alçak Dünya yörüngesine yerleştirecek bir uydu takımyıldızı projesi olarak biliniyor. Uydulardan gelen internet sinyalleri, yer alıcı-vericilerine ışınlanarak yerel yayın yapacak veya direkt Starlink yönlendiricisine bağlanabilir. Starlink temel olarak cep telefonu sinyali, 4.5 G veya 5 G ile aynı şey değil. Starlink; ev, iş yeri veya uzay konumunun uydu üzerinden internete bağlanmasına olanak tanıyor.

Starlink internetinin artık kotalı ve ücretli olması hakkında siz neler düşünüyorsunuz? Sizce bu gelişme talep azalmasına neden olacak mı?

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz