hayat-eve-sigar-appi-nedir-nasil-kullanilir-detayli-anlatim

Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen Hayat Eve Sığar App ‘i uygulama marketlerde yayınlandı. Hayat Eve Sığar uygulaması , kullanıcılara bulundukları bölgenin korona virüs risk seviyesini gösteriyor. Hayat Eve Sığar App ‘i hakkında tüm detaylar haberimizde

Sağlık Bakanlığı, Türkiye’de etkisini günden güne artıran korona virüse karşı vatandaşları bilgilendirmek ve uyarmak amacıyla geliştirdiği Hayat Eve Sığar App ‘ini uygulama marketlerde yayınladı. Play Store ve App Store’dan indirilebilen uygulama, sokakta gezerken korona virüs testi pozitif olan birisiyle karşılaşan kişiyi bildirimle uyarıyor.

Hayat Eve Sığar Uygulaması Nedir?

hayat-eve-sigar-uygulamasi-nedir

Aşağıda indirme linklerini paylaştığımız Hayat Eve Sığar uygulaması nedir ve nasıl çalışır sorusuna detaylı bir şekilde yazımızda yer vermeye çalıştık. Uygulama basit bir kullanıma ve ara yüze sahip. Hayat Eve Sığar uygulaması temel olarak kullanıcıları bilgilendirmek ve uyarmak amacıyla geliştirildi. Uygulamanın bir diğer önemli amacı ise kullanıcı hareketlerini takip etmek.

Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen ve yayına alınan uygulama, kullanıcının sağlık durumu ve daha önce korona virüs geçirip geçirmediğine dair bilgileri topluyor. Bu verilere göre hareket etmesi halinde konum bazlı olarak korona virüs tehlikesine karşı diğer kullanıcıları uyarıyor. Konum bazlı olarak çalışan uygulama temelde herkesin hareketlerini takip ediyor. Bu şekilde korona virüs testi pozitif çıkmış bir insanın hareketleri hakkında diğer kullanıcıları da uyarıyor.

Kullanıcılar uygulama ile bulundukları bölgedeki risk durumunu, vaka yoğunluğunu görüntüleyebiliyor. Buna bağlı olarak sosyal izolasyon konusunda tedbir almaya yönlendirirken, dışarı çıkanları da önlemlerini artırmaya teşvik ediyor.

Uygulama, her gün kullanıcılara sağlık bilgilerini sorarken ‘ailem’ bölümüne dahil ettikleri insanlardan herhangi biri pozitif ya da temaslı ise uyarılıyor. Konum servisleri dışında uygulamanın kullandığı bir diğer sistem özelliği ise bluetooth servisi. Bluetooth servisini açan uygulama kullanıcının sokakta gezerken karşılaştığı kişilerden birisi daha sonra pozitif çıktığı takdirde ‘şu gün şu saatte pozitif birisiyle karşılaştınız’ şeklinde uyarıda bulunuyor. bu şekilde geçmişe yönelik olarak da kullanıcılar uyarılmış oluyor.

Hayat Eve Sığar Uygulaması hangi bilgileri kullanıyor?

Hayat Eve Sığar Uygulaması hangi bilgileri kullanıyor

Hayat Eve Sığar Uygulaması, kullanıcıların cihazları aracılığıyla bazı temel bilgilere erişebiliyor. Uygulamanın erişim izni istediği ve kullandığı bilgiler şu şekilde: Kişiler, yaklaşık konum (ağ tabanlı),kesin konum (GPS ve ağ tabanlı),kablosuz bağlantı bilgileri, internetten veri alma, ağ bağlantılarını görüntüleme, Bluetooth ayarlarına erişim, tam ağ erişimi, cihazın uyku moduna geçmesini önleme. Uygulama bu şekilde kullanıcının konumunu diğer kullanıcıların konum ve sağlık durumlarına göre değerlendiriyor ve uyarılarda bulunuyor.

Hayat Eve Sığar Uygulaması hangi bilgileri sağlıyor?

Kullanıcılar uygulama üzerinden bulundukları bölgedeki enfekte yoğunluğuna ulaşabilecek. Öte yandan kullanıcılar uygulamadaki sağlık testini her gün doldurarak sağlık durumlarındaki değişiklikleri uygulamaya ekleyebilecek. Uygulamaya yüklenen bilgilerin sağlık birimlerine yönlendirilmesi sağlanacak.

Uygulamada, hastane, eczane, market, durak gibi acil ihtiyaçlarda bilinmesi gereken yerler görüntülenebilecek. Buna ek olarak Türkiye’de korona virüs güncel durum da uygulama üzerinden görüntülenebilecek. Böylece kullanıcılar, ülkedeki son durumu farklı bir uygulamaya ihtiyaç duymadan edinebilecek.

Kullanıcılar uygulama içindeki “Ailem” sekmesine aile bireylerinin bilgilerini de ekleyerek onların da riskli bölgelerden uzak durmalarını sağlayabilecek. Kullanıcıların aile bireyleri izin verdiği takdirde listesine eklediği aile bireylerinin durumları hakkında bilgi sahibi olabilecek.

Kullanıcılar uygulama üzerinden online Covid-19 testi yapabilecek. Belirli aralıklarla sağlık durumuna ilişkin bilgileri giren kullanıcılar, durumları hakkında bilgi alabilecek ve gerekli hallerde sağlık kuruluşlarına yönlendirilecek.

Uygulamaya kısa süre sonsa yeni özelliklerin de ekleneceğini açıklayan Sağlık Bakanlığı, kullanıcıların enfekte kişilerle temas edip etmediğini denetleyecek. Elde edilen bilgiler hem kullanıcının uyarılması için, hem de temas ettiği kişilerin bilgilendirilmesi için kullanılacak. Öte yandan bakanlık tarafından bu veriler takip edilebilecek ve salgının yayılımı izlenebilecek.

Konuya ilişkin Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Yakın sürede çok fazla riskli alanlarda dolaşan ve fazla kişi ile temas eden kişiye risk puanı verecek ve o kişiyi gerekirse teste gönderecek, hatta arkadaşları varsa eklenmiş senin şu arkadaşının riski yükselmiş uyarısı verecek. Test yapılıp negatif çıkarsa, riski sıfırlayacak.

Uygulama ile bulunduğunuz bölgedeki enfekte hasta yoğunluğunu görebiliyorsunuz. Aile ve yakın görüştüğünüz herkese yükletme gayretinde olunursa faydası çok olacaktır. Ayrıca izolasyon altında bulunanların yüklemesi kaçınılmaz. Herkesin bu uygulamayı yükleyerek kullanmaya başlaması birçok şeyin takibini, hastalık sonrasındaki temas zincirinin kolayca bulunmasını sağlayacaktır.”

Uygulama Nasıl Kullanılır?

hayat eve sığar uygulaması  nasıl kullanılır

Kısa sürede yoğun ilgi gören ve milyonlarca indirme alan uygulamanın kullanımı oldukça basit. Uygulamayı indirmek için aşağıda yer alan linklere tıklayabilirsiniz.

Kullanıcılar uygulamayı indirdikten sonra uygulama hakkında temel bilgileri ve kullanımı edinebilecekleri bir ekran ile karşılaşıyor. Bu ekranı sola kaydırarak tamamlayan kullanıcılar hesap doğrulama ekranı ile kaşılaşıyor. Bu ekranda uygulamayı kullanmak isteyenlerin cep telefonu numarasını girmesi gerekiyor. Ardından telefona sms yoluyla gelen doğrulama kodunun uygulamaya girilmesi gerekiyor.

hayat eve nasıl sığar uygulaması nasıl kullanılır

Kullanıcılar hesabını doğruladıktan sonra, uygulamanın istediği bir diğer ana izin, konum sevislerine ilişkin. Uygulama, bölgenizin risk durumunu algılayabilmek ve sizi hareketlerinize göre uyarabilmek için bu izni istiyor. Uygulamayı kullanabilmek için konum iznini vermeniz gerekli. Konum iznini, “her zaman ver” veya “uygulamayı kullanırken izin ver” seçeneklerinden birini tercih ederek aktif edebiliyorsunuz. Fakat burada “uygulamayı kullanırken izin ver”  seçeneğini tıklarsanız özellikle dışarı çıktığınızda uygulamanın cihazınızda açık olması gerekiyor. Aksi halde konumunuzu edinemeyeceği için size uyarıları iletemeyebilir. Bu sebeple salgın süresince eğer dışarı sıklıkla çıkıyorsanız konum izin izinlerinin “her zaman” şeklinde açık olmasında fayda var.

Konum servislerinizi etkinleştirdikten sonra “Sağlık Durumu” sekmesine tıklayarak nasıl hissetiğinizi paylaşabilirsiniz. Yaşınızı da soran uygulama, belirttiğiniz sağlık durumuna göre size yönlendirmeler yapıyor.

hayat eve sığar app

Uygulamanın “Hesabım” bölümünden bluetooth servisinin ve bilgilendirmelerin açık olup olmadığını kontrol etmenizde fayda var. Zira uygulama, enfekte olmuş birisiyle temas edip etmediğinizi, yakınınızdaki enfekte kişileri bluetooth servisi ile belirliyor. Bu uyarıları da bildirim yoluyla yapıyor. Dolayısıyla bu iki servisin açık olması oldukça önemli.

Uygulamanın Yoğunluk sekmesine tıklayarak, bulunduğunuz bölgedeki evde izolasyon oranını, bölgenizin riskli olup olmadığını, bölgenizdeki enfente oranını ve aile bireylerinizle ilgili bilgileri görebilirsiniz.

Ana hatlarıyla basit bir kullanıma sahip olan uygulamanın ne kadar sağlıklı çalışacağına ilişkin henüz yapılan bir açıklama bulunmuyor. Fakat uygulama ne kadar çok kullanıcı tarafından kullanılırsa; takip, bilgilendirme ve uyarılar o denli sağlıklı çalışacaktır. Bu sebeple uygulamanın olduğunca çok kişi tarafından indirilmesi ve gerekli ayarların yapılmasında fayda var.

Play Store’dan (Android) uygulamayı indirmek için tıklayın

App Store’dan (iOS) uygulamayı indirmek için tıklayın

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz