Kiev'de Hava Kirliliği
Okuma Süresi
2 dakika

Çernobil yangını, Kiev’de hava kirliliği seviyesinin artış göstermesine sebep oldu. Reuters tarafından hazırlanan rapor, 3.7 milyon insana ev sahipliği yapan şehrin şu anda dünya üzerindeki en yüksek hava kirliliği seviyesine ulaşan büyük şehir olduğunu ortaya koydu.

Kısa bir süre önce Çernobil Nükleer Santrali ve 1986 yılındaki Çernobil faciasından geriye kalan nükleer kalıntıların bulunduğu bölge civarında ortaya çıkan yangın, Kiev’de hava kirliliği seviyesinin artış göstermesine neden oldu. İngiliz haber ajansı Reuters tarafından hazırlanan bir rapor, Ukrayna başkentinin şu anda dünya üzerinde hava kirliliği seviyesinin en yüksek rakamlara ulaştığına işaret etti. Diğer yandan konuyla ilgili açıklama yapan Ukrayna Sağlık Bakanı, kalıntıların bulunduğu bölge civarında ortaya çıkan yangınların herhangi bir radyasyon riski teşkil etmediğini ifade etti. 3.7 milyon insana ev sahipliği yapan Kiev üzerinde gezinen kirli havanın kimsayal veya radyolojik bir tehdit oluşturmadığını belirten Sağlık Bakanı, radyasyon seviyesinin normal sınırlarda olduğunu da sözlerine ekledi. 

Ortaya çıkan yangınlar sonrası pek çok kişi, tekrar Çernobil Faciası’na benzer bir felaketin yaşanabileceğinden endişe etmişti. Sağlık Bakanı tarafından yapılan açıklama, bu açıdan da konuya netlik getirmiş oldu. Ülke vatandaşlarının şimdilik sağlık durumlarını koruyabilmek adına evde kalmaya teşvik edildikleri kaydedildi. Pek çok kişi dünya geneline hızla yayılan COVID-19 salgını nedeniyle halihazırda evde geçirdiği vakti giderek artırmaya devam ediyordu. Ukrayna Sağlık Bakanı ayrıca; yangının neden olduğu dumanın baş ağrısı, öksürük, göz iritasyonu ve burun veya boğaz mukozası zarında iltihaplanmaya sebep olabileceği konusunda uyardı. Yetkililer, söz konusu yangının bazı hastalıkları veya alerjik reaksiyonları tetikleyebileceğine de işaret etti.  

Çernobil Yangını Hava Kirliliğini Artırdı 

çernobil yangını hava kirliliği

Çernobil yangını, Nisan ayı başlarında bölge civarında bulunan ormanlardaki bir kundakçılık faaliyeti sonrası ortaya çıkmıştı. Geçen hafta yapılan müdahalelerle söndürülen yangın, Çernobil bölgesindeki kuvvetli rüzgarların küçük alevlere neden olması sonucu tekrar canlanmıştı. Hemen ardından Çernobil’in komşusu olan Jitomir bölgesi de yangın ihbarlarında bulunmaya başladı. Bu durum ciddi hasarlara sebep olsa da nükleer kalıntıların olduğu bölgeye yaklaşan yangın, yetkililer tarafından tekrar kontrol altına alındı. Fakat yangının kontrol altına alınması, Kiev’deki hava kirliliği seviyesinin düzelmesine yetmedi. Ukrayna başkenti, yangın sonrası tüm büyük dünya şehirleri arasında en yüksek hava kirliliği seviyesine sahip şehir olarak kayıtlara geçti.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Rusya nükleer enerji üretiminde rekor kırdı

Hava kirliliğinin azaldığını gösteren Çin’in uydu fotoğrafları yayınladı

Coronavirüs, Çin’deki hava kirliliğini azaltıyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz