Pazartesi, Ekim 25, 2021
Ana SayfaTeknosafariTürkiye, VPN Kullanımında İlk 10’a Girdi! 

Türkiye, VPN Kullanımında İlk 10’a Girdi! 

“Atlas VPN”, ülkelerin 2020 yılının ilk yarısındaki VPN kullanımına ilişkin verileri açıkladı. Araştırma sonuçlarında Türkiye, VPN indirmelerinin nüfusa göre oranında ilk 10’a girerek en çok VPN kullanan 7. ülke oldu.  

“Atlas VPN”, ülkelerin VPN kullanımına ilişkin 2020 yılı ilk yarı sonuçlarını açıkladı. Araştırma sonuçları, ülkelerin nüfusunun ne kadarının VPN kullanıyor olduğunu ortaya koydu. Bu nedenle bazı ülkelerin VPN indirme sayıları daha yüksek olmasına rağmen, nüfusa oranı düşük olduğu için bu ülkeler ilk 10’a giremedi. “Atlas VPN”; VPN kullanımının ülkedeki ağ kısıtlamalarını baypas etmek, gözetleme faaliyetlerinden korunabilmek veya kişisel verilerin gizliliğini sürdürebilmek gibi farklı nedenlere dayanabildiğine işaret etti.  

Araştırma sonuçlarında Türkiye, VPN indirmelerinin nüfusa göre oranında ilk 10’a girerek en çok VPN kullanan 7. ülke oldu. Türkiye’de 84.34 milyonluk nüfus içerisinde, 5 milyon 796 bin 172 kez VPN indirildiği ifade edildi. İndirme oranlarının nüfusa göre oranında ilk sırada ise Birleşik Arap Emirlikleri yer aldı. Ülkede, 9.89 milyonluk nüfus içerisinde 3 milyon 829 bin 729 kez VPN indirilmiş olduğu görüldü. Bu rakamın, nüfusun neredeyse 3’te 1’ine tekabül ettiği ifade edildi. Sıralamada Birleşik Arap Emirlikleri’ni, Katar ve Uman takip etti.  

Türkiye VPN

İlk 3 ülkeden sonra listeye giren diğer ülkeler ise sırasıyla; Suudi Arabistan, Kuveyt, Singapur, Türkiye, Endonezya, Panama ve Birleşik Krallık oldu.  

ABD’de, yılın ilk yarısında her 16.6 kişiden biri VPN hizmeti kullandı

VPN Hizmeti

Aktarılan diğer detaylara göre; 85 ülke arasında yapılan araştırma, 2020’nin ilk yarısında dünya genelinde 134 milyondan fazla kez VPN indirildiğini ortaya koydu. Birleşik Arap Emirlikleri nüfusunun yüzde 38’inden fazlası, yılın ilk 6 ayında VPN indirdi. En az VPN kullanımının görüldüğü 3 ülke; Madagaskar, Kenya ve Özbekistan oldu. En fazla VPN indirme sayısına sahip ülkenin, 19 milyon 935 bin 32 indirmeyle ABD olduğu görüldü. 2020 yılının ilk yarısında, ABD’deki her 16.6 kişiden biri VPN hizmeti kullandı.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

VPN Güvenliği ve VPN Kullanımına Dair Riskler Nelerdir?

MHP: “Yasaklı Sitelere VPN Üzerinden de Erişim Engellensin”

VPN nedir? Ne için kullanılır? En iyi VPN uygulamaları..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR