Cumartesi, Ekim 16, 2021
Ana SayfaTeknolojiXiaomi, Hindistan'nın Kararlarına Uyum Sağlamaya Çalışıyor

Xiaomi, Hindistan’nın Kararlarına Uyum Sağlamaya Çalışıyor

Yeni MIUI sürümü ile Xiaomi, Hindistan devleti tarafından yasaklanmış mobil uygulamaları yazılımından kaldırıyor. Çin Halk Cumhuriyeti ile yaşanan sınır tartışmalarının ardından gelen 59 mobil uygulama yasağına uyum gösteren şirket, gizlilik ve güvenlik tartışmalarına son veriyor. Aralarında TikTok, Mi Video Arama uygulamalarının bulunduğu yazılımlar yeni MIUI sürümlerinde önyüklü olarak gelmeyecek. 

Hindistan Bilgi Teknolojileri Bakanlığı, 30 Haziran’da yayınladığı bildiriyle gizlilik ve güvenlik riskleri taşıdığı gerekçesiyle 59 uygulamanın kullanılmasını yasaklamıştı. Yasağın ardından akıllı telefon üreticilerinin politikalarda değişime gitmesi bekleniliyordu. Xiaomi, bu alanda ilk adımı atan cihaz üreticilerinden birisi oldu. Hindistan özelinde satılacak ve mevcut telefonlara adapte edilecek yeni MIUI güncellemesi, alınan kararlara uygun olarak çalışacak.

Yasaklanan 59 uygulama içerisinde yer alan ve MIUI arayüzüne önyüklü olarak gelecek uygulamalar artık kullanılamayacak. Hintli kullanıcıların veri güvenliği %100 olarak koruduğunu belirten Çinli üretici, diğer bölgeler için henüz bir açıklama paylaşmadı. Aralarında en popüler sosyal medya platformu olan TikTok içinde yasak koyan Hindistan, Mi Video Arama uygulamasının da risk taşıdığını söylemişti.

Xiaomi, Hindistan özelinde bölgesel veri saklama politikası izliyor

TikTok Para Cezası
TikTok

Hintli kullanıcıların veri güvenliği %100 olarak koruduğunu belirten Çinli üretici, diğer bölgeler için henüz bir açıklama paylaşmadı. Aralarında en popüler sosyal medya platformu olan TikTok içinde yasak koyan Hindistan, Mi Video Arama uygulamasının da risk taşıdığını söylemişti. Söz konusu yasakların Hindistan ve Çin arasında yaşanan sınır güvenliği tartışmalarının ardından gelmesi kararın siyasi olabileceği yönünde yorumlanmasına neden oldu.

Veri güvenliği konusunda Amerika Birleşik Devletleri ve Çin arasında yaşanan tartışma bu günlerde Hindistan ve Çin arasında yaşanmakta. Xiaomi, veri güvenliği konusunda Twitter üzerinden kullanıcılara paylaşımlarını devam ettirirken; akıllarda soru işareti olarak kalan MIUI Cleaner hakkında da bir bilgilendirme yaptı. Yasaklanan Clean Master uygulamasını taban olarak kullanılmadığını belirten şirket, arayüz uygulamasının Hindistan Devleti tarafından engellenmediğini açıkladı. Kullanıcı verilerinin Hindistan’da kalacağını söyleyen Xiaomi Hindistan Devletinin aldığı kararlara saygı duyduğunu yeni MIUI sürümü ile göstermiş olacak.

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:,

Telefonunuzu Webcam Olarak Kullanın: DroidCamX

Toshiba, Dizüstü Bilgisayar Pazarından Çekildi 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR