Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Hindistan hükümetinin, geçen aylarda kripto para birimlerini yasaklamak için yasa tasarıları üzerinde çalışmalar yaptığı ortaya çıkmıştı. Yetkililerden gelen açıklamalara göre, hazırlanan yasa tasarı ile kripto para ticareti ve madenciliği ülkede yasaklanacak. 

2020 yılından bu yana gündeme sık sık rekorlarla ve dalgalanmalarla gelen kripto para sektöründe önemli gelişmeler yaşanıyor. Bitcoin’in durdurulamaz yükselişi ile birlikte iyiden iyiye hareketlilik görülen sektörde, artık devletler de çalışmalar yürütüyor. Bu bağlamda geçen günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan da kripto paralarla ile ilgili açıklamalar yaparak, verginin geleceğini ima etmişti. Şimdi ise Hindistan’dan kripto para sektöründe bomba etkisi yaratacak bir haber geldi. Hükümetin, halihazırda üzerinde çalıştığı bir yasa tasarısıyla kripto para ticaretinin engelleyeceği ön görülüyor. 

Dünyanın en kalabalık ve büyük ülkelerinden olan Hindistan’ın Bitcoin ve Ethereum da dahil olmak üzere ülkede kullanılan tüm kripto paraları yasaklamayı planladığı yasa tasarısında, kripto para bulunduranlar suçlu olacak. Bu bağlamda, kripto para bulundurmak, madencilik, ticaret ya da transfer yapmak da suç olarak nitelendirilecek. 

Hindistan ‘da kripto para ticareti suç sayılacak

Konuyla alakalı olarak Reuters’e açıklamalar yapan Hindistan hükümet yetkilisi ülkede kripto para yatırımcısı olan herkesin varlıklarını satmaya zorlayacak bir yasa tasarısı üzerinde çalışıldığını aktardı. Hindistan’da tartışılan yeni yasa tasarısında, dijital varlıkları olanların elindeki varlıkları satmak ya da transfer etmek için altı ay süresi bulunacak. Söz konusu sürenin sonunda kripto para işlemleri yapan kişilere ise ceza kesilecek. Hükümet yetkilisinin aktardığı detaylara göre, çalışmalar devam ediyor ancak henüz kamuya açık değil. 

Hindistan hükümetinin parlamentodaki çoğunluğunu göz önüne aldığımızda, kripto para yasaklama çalışmalarının yasalaşmasına kesin gözüyle bakabiliriz. Ülkenin kripto para yasağı getirmesiyle birlikte, kripto parayı yasaklayan ilk ülke Hindistan olacak. Bunun yanı sıra Hindistan’da 8 milyon kripto para yatırımcısı olduğu ve tüm dijital varlıkların 1,4 milyar dolar seviyesinde olduğu belirtiliyor. Ayrıca bu yasa paniğe sebep olsa da ülkedeki yatırımcı sayısının artarak devam ettiği söyleniyor. Bu bağlamda 2021’in ilk iki ayında 20 bin yeni yatırımcının borsaya kayıt olduğu bilgisini de göz önüne aldığımızda, Hindistan’ın yeni yasası bakalım nasıl uygulanacak. Gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

İlginizi Çekebilir:

BtcTurk CEO’su, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Kripto Para Açıklaması ile İlgili Değerlendirmelerde Bulundu! 

Erdoğan Kripto Para Düzenlemesinin Yolda Olduğunu Açıkladı

Bitcoin, 60 Bin Dolar Barajını Aşarak Rekor Tazeledi

Küresel İnternet Kullanımı, Perseverance, Tesla Bitcoin Geliri | Haftalık Teknoloji Programı #7:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz