Cumhurbaşkanı Erdoğan dün yaptığı reform paketleri açıklamasında kripto para hakkında önemli detaylardan bahsetti. Hem dünyada hem de ülkemizde son zamanlarda sık sık gündeme gelen kripto paralarla alakalı çalışmaların başlayacağı ve altyapının oluşturulacağı bilgisi paylaşıldı. 

Zorlu geçen 2020 senesinin ardından pandeminin hala etkisini gösterdiği bu dönemlerde Cumhurbaşkanı Türkiye’nin yeni ekonomi reform paketini açıkladı. Erdoğan reform paketi konuşmasında makro ekonomik istikrar kapsamında kamu maliyesi, enflasyon, finansal sektör, cari açık ve istihdam hakkında ayrıntılar verdi. Bunun yanı sıra teknoloji alanındaki çalışmaları aktarırken aynı zamanda tüm dünyanın gündeminde olan kripto paralar hakkında da önemli açıklamalarda bulundu. 

Erdoğan kripto para için düzenlemeler geldiğini açıkladı

Cumhurbaşkanı, kripto paraların kullanımı için  teknolojik, hukuksal ve ekonomik altyapı oluşturmaya başlanacağını belirtti. Bu bağlamda gündeme sık sık gelen kripto para alım/satımına dair verginin yolda olduğu açıklanmış oldu. Çalışmaların yürütüleceği altyapılar hakkında detayları paylaşmayan Erdoğan ayrıca “dijital vergi asistanı”ndan da bahsetti: “Teknolojik ve hukuki altyapısını oluşturacak adımlar atıyoruz.” dedi. 

Erdoğan’dan dijital vergi asistanı açıklaması

Dijital vergi uygulaması hakkında da açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye dijital vergi dairesi uygulamasını başlatıyoruz. Dijital vergi asistanı sistemini devreye alıyoruz. Çifte vergilendirmeyi önleme anlaşmalarını revize ediyoruz. Yatırımcı güvenini ve vergideki öngörülebilirliği artırmak amacıyla Peşin Fiyatlandırma Anlaşmalarını yaygınlaştırıyoruz. Kamuya süresinde ödenmeyen borçların tek bir idare tarafından tahsil edilmesini sağlayarak, vatandaşlarımızın sıklıkla karşılaştıkları problemlerden birine daha çözüm getiriyoruz. Vergi denetiminde standart, öngörülebilir ve haksız rekabeti önleyen modellere geçiyoruz. Bu sayede vergi incelemelerinde sektörler ve konular itibarıyla ortaya çıkabilen farklı uygulamaları ortadan kaldırıyoruz. Özellikle dijitalleşmenin getirdiği hızdan faydalanarak, mükelleflerimizin uzun süreye yayılan denetimlerden kaynaklanan sıkıntılarını da çözüyoruz. Elektronik tebligat, elektronik inceleme, elektronik tutanak ve elektronik raporu içeren Dijital Vergi Denetimi Sistemini geliştirerek, vergi inceleme sürelerini kısaltıyoruz.” dedi.

İlginizi Çekebilir:

Hepsiburada, Aracı Olmadan Taşımacılık Yapmak İsteyenler İçin ‘Sür-Kazan’ Modelini Hayata Geçirdiğini Duyurdu 

BtcTurk CEO’su, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Kripto Para Açıklaması ile İlgili Değerlendirmelerde Bulundu! 

Deepfake, hologram dokunmatik ekran, güneş enerjili akıllı bank | Haftalık Teknoloji Programı #8:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz