Microsoft, Japonya’da azalan konsol satışlarını canlandırmak için Konami ve Sega ’yı satın almak istiyor. 

Yeni nesil oyun konsollarının geçen yılın son aylarında tüketici beğenisine sunulmasından sonra, hem Microsoft hem de Sony tarafında işler oldukça hareketli geçmeye başladı. Bu bağlamda Sony’nin PlayStation 5’i tüm zamanların en çok satan oyun konsolu olmayı başardı. Microsoft’ta ise durum Sony’de olduğu gibi değil. Xbox Series X satışları dünyada sadece ABD ve Çin pazarında üstünlük sağlarken, PS5 geri kalan tüm bölgelerde daha fazla tercih edilmiş durumda. PlayStation 5’in bu satışı şirkete başarı getirse de Microsoft, Xbox Series X ve daha sonraki satışları için yeni planlamalar yapıyor. 

Sektörde yaptığı doğru tahmin ve sızıntılarla anılan bir analistin aktardığına göre Microsoft, Japonya’da azalan satışları için video oyunu şirketleri Konami ve Sega ’yı satın almak için adımlar atıyor.

Aslına bakılırsa, Microsoft’un Sega’yı alacağı söylentileri uzun zamandır gündeme ara ara geliyordu. Ortaya çıkan son haberlere bakıldığında ise artık bu satın alımın netleştiği ifade ediliyor. Uzun yıllardır konuşulan bu haber yavaş yavaş gerçeğe doğru yön almış durumda. Ancak Microsoft’un Sega ile birlikte Japonya merkezli video oyunu şirketi Konami’yi de satın almak istediği ortaya çıktı. Silent Hill ve Metal Gear oyunlarıyla anılan Konami’nin Microsoft tarafından satın alınıp alınmayacağını ilerleyen zamanlarda birlikte göreceğiz. 

Sony, Japonya’da lider

ABD merkezli Microsoft’un Sega ve Konami’yi satın alma adımları şirketin Japonya’daki konumunu güçlendirebilir. Çünkü Microsoft, Japonya’da Sony’nin oldukça gerisinde yer alıyor. PlayStation 5 ve X Box Series satışlarına bakıldığında da bu durum gözler önüne seriliyor. Bu bağlamda, Microsoft’un bölgedeki hakimiyetini güçlendirmesi ve rakibi Sony ile aralarında oluşan farkı kapatması için Konami ve Sega’yı bünyesine eklemesi oldukça mantıklı. Ayrıca şirketin Konami ve Sega için konsol markası yapmayacağı ancak geliştirmeler için iki firmanın desteğini alacağı söyleniyor. 

İlginizi Çekebilir:

Sony, 4,5 Milyon PlayStation 5 Satmayı Başardı

Microsoft, ‘Mesh’ İsimli Yeni Karma Gerçeklik Platformunu Tanıttı 

Küresel İnternet Kullanımı, Perseverance, Tesla Bitcoin Geliri | Haftalık Teknoloji Programı #7:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz