Cuma, Eylül 24, 2021
Ana SayfaTeknolojiHollandalı Politikacılar, ‘DeepFake’ Teknolojisi ile Kandırıldı! 

Hollandalı Politikacılar, ‘DeepFake’ Teknolojisi ile Kandırıldı! 

Hollandalı politikacılar, ‘DeepFake’ teknolojisi kullanılarak yapılan bir video konferans görüşmesi ile kandırıldı. Yaşanan gelişme, yapay zeka tabanlı teknolojinin içerisinde barındırdığı tehlikeleri de tekrar gündeme getirdi.  

Hollandalı politikacılar, ‘DeepFake teknolojisi kullanılarak yapılan bir video konferans görüşmesi ile kandırıldı. ‘NL Times’ ve ‘De Volkskrant’ın haberine göre; Hollanda Parlamentosu’ndaki Dış İşleri Komitesi, Rus muhalefet lideri Alexei Navalny’nin özel kalemi Leonid Volkov’u taklit etmek için ‘DeepFake’ teknolojisini kullanan biriyle bir video konferans görüşmesi gerçekleştirdi. Volkov’u taklit eden kişinin kimliği, henüz açıklanmadı. Fakat yaşanan olayın, konuya ilişkin ilk hadise olmadığı da biliniyordu.  

Aynı kişi, daha önce Letonyalı ve Ukraynalı politikacılarla da sohbet etti. Benzer şekilde; Estonya, Litvanya ve Birleşik Krallık’taki siyasi figürlerin de Volkov’u taklit eden şahısla görüştüğü kaydedildi. Hollanda’nın Temsilciler Meclisi, yaşanan gelişme sonrası konuya ilişkin bir açıklama yaptı. Söz konusu açıklamada; meclisin, ‘DeepFake’ teknolojisiyle gerçekleştirilen görüşmeyle ilgili olarak son derece öfkeli olduğuna ve bu tip olayların ileri bir boyuta taşınmasının önüne geçmek adına alınabilecek önlemlerin araştırıldığına işaret edildi.  

Hollanda Parlamentosu üyeleriyle gerçekleştirilen ‘DeepFake’ görüşmesi, kalıcı bir hasara neden olmadı 

Hollanda DeepFake Görüşmesi

Diğer yandan; Hollanda Parlamentosu üyeleriyle gerçekleştirilen DeepFake’ görüşmesi, kalıcı bir hasara neden olmadı. Fakat yaşanan gelişme, yapay zeka tabanlı teknolojinin içerisinde barındırdığı tehlikeleri de tekrar gündeme taşıdı. Söz konusu teknoloji üzerinden politikacıların, şaka amaçlı kandırılabileceği veya devlet destekli bir figürün, bu teknoloji ile hükumetleri kötü politika kararları almaları ya da müttefikleri dışlamaları için yanlış yönlendirebileceği dile getirildi. ‘DeepFake’ teknolojisini tespit etmek ve her katılımcının gerçekten kendisi olduğundan emin olmak için sıkı tarama süreçleri gerekebileceğinin de altı çizildi.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Dünyanın En Küçük Yılbaşı Ağacı, Hollanda’da Bir Fizik Öğrencisi Tarafından Geliştirildi 

Dominos, Hollanda’da Drone’la Pizza Teslimatı Yaptı

Coronavirüs teorileri yüzünden Hollanda’da 5G baz istasyonlarına saldırıldı!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR