Huawei Elektrikli Otomobil

Reuters’ın haberine göre; Çin merkezli teknoloji devi Huawei, 2021 yılı içerisinde kendi elektrikli otomobil modelini tanıtmayı planlıyor. Projeye ilişkin Çinli otomobil üreticileriyle görüşmelere başlayan şirketin, otomobil bataryası ile ilgili 4 farklı patent başvurusunda da bulunduğu iddia ediliyor. 

İngiliz haber ajansı Reuters’ın haberine göre; Çin merkezli teknoloji devi Huawei, 2021 yılı sonuna kadar kendi elektrikli otomobil modelini tanıtmayı planlıyor. Şirketin, projeye ilişkin Çinli otomobil üreticileriyle görüşmelere başladığı ifade ediliyor. Çin’in en ünlü otomobil markalarından biri olan Changan’ın da söz konusu şirketler arasında olduğu belirtiliyor. Otomobil bataryası teknolojisi ile ilgili Huawei tarafından yapılmış olan 4 farklı patent başvurusu bulunduğunun da altı çiziliyor. Huawei’nin, kendi markası altında piyasaya süreceği elektrikli otomobillerin üretimi için ise ‘BluePark New Energy Technology’ ile iş birliği yapacağına işaret ediliyor. 

Konuya ilişkin Reuters’a konuşan kaynaklar, Çin merkezli teknoloji devinin birkaç modeli bu yıl bitmeden tanıtmak istediğini ve 2022 yılında, Huawei logolu elektrikli otomobillerin yollara inmeye başlayacağını dile getiriyor. Projeyle ilgili soruları yanıtlayan bir Huawei sözcüsü ise iddiaları reddediyor. Fakat görüşmelerin gizli bir şekilde yürütülmesi gerekçesiyle, haberin resmi kaynaklar tarafından reddedildiği tahmin ediliyor.  

Huawei, ABD ile yaşadığı ticaret krizi nedeniyle akıllı telefon pazarında kan kaybediyor 

Huawei ABD Ticaret Krizi

Diğer yandan; Huawei ve ABD hükumeti arasında yaşanan ticaret krizi nedeniyle, şirketin akıllı telefon pazarında kan kaybettiği de biliniyor. Bu nedenle Huawei’nin, rotasını alternatif pazarlara çevirdiği iddia ediliyor. Çin merkezli teknoloji devi, uzun bir süredir geliştirdiği otonom sürüş teknolojileri ve otomobil yazılımları üzerinden General Motors ve SAIC Motors gibi üreticilerle de çalışıyor.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Tesla, Bitcoin Yatırımıyla Otomobil Satışlarından Daha Fazla Gelir Elde Etti

Xiaomi, Kendi Otomobil Projesi Üzerinde Çalışıyor Olabilir 

Jaguar, 2025 Yılında Tamamen Elektrikli Bir Otomobil Markası Olacak 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz