Xiaomi Otomobil Projesi

Gizmochina’nın haberine göre; Çin merkezli teknoloji devi Xiaomi, Apple gibi kendi otomobil projesi üzerinde çalışmaya başladı. Söz konusu projenin, doğrudan şirketin kurucu CEO’su Lei Jun tarafından yönetildiği ifade edildi. 

Gizmochina’nın haberine göre; Çin merkezli teknoloji devi Xiaomi, Apple gibi kendi otomobil projesi üzerinde çalışmaya başladı. Şirketin, kendi otomobilini üretme hamlesini stratejik bir adım olarak nitelendirdiği ifade edildi. Henüz detayların net olarak şekillenmediği projenin, hayata geçirilmeden iptal edilebileceği dile getirildi. Şirkete yakın kaynaklar; söz konusu projenin, doğrudan Xiaomi’nin kurucu CEO’su Lei Jun tarafından yönetildiğine işaret etti.  

Lei Jun’un, 2013 yılında iki kez ABD’ye gittiği ve elektrikli otomobil devi Tesla’nın kurucu CEO’su Elon Musk ile görüşme gerçekleştirdiği de biliniyordu. Ortaya atılan iddia sonrası; söz konusu görüşmelerin, otomobil ve otonom sürüş teknolojileri üzerine yapılmış olabileceği tahmin edildi. Xiaomi’nin üzerinde çalıştığı projenin, Tesla ile yapılacak bir ortaklığı kapsayabileceğinin de altı çizildi. Xiaomi ise konuya ilişkin henüz herhangi bir resmi açıklama yapmadı ve şirkete yöneltilen sorular, yanıtsız bırakıldı.  

Apple ve Huawei de benzer şekilde, kendi otomobil projesi üzerinde çalışıyordu

Apple Otomobil Projesi

Diğer yandan; Apple da benzer şekilde, ‘Apple Car’ isimli kendi otomobil projesi üzerinde uzun bir süredir çalışıyordu. Şirketin, sektör ortaklarıyla iş birliği yaparak 2024 yılına kadar elektrikli ve otonom bir otomobil piyasaya sürmeyi hedeflediği ifade ediliyordu. Söz konusu otomobilin; daha uzun menzil sunacağı, çocuk işçiliğine neden olan kobalt kullanımını ortadan kaldıran bir batarya ile geleceği ve ‘LiDAR’ sensörler ile donatılacağı belirtiliyordu. Projeye ilişkin Apple tarafından alınmış ve başvurusu yapılmış birçok patent de bulunuyordu. Aynı şekilde, Huawei’nin de arka planda otomobil sektörü ile ilgilendiği ve akıllı yol projeleri üzerine çalıştığı biliniyordu.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Volkswagen CEO’su, ‘Apple Car’ Otomobil Projesinden Korkmadığını Açıkladı 

Apple, 2024 Yılında ‘LiDAR’ Sensöre Sahip Elektrikli Otomobil Üretimine Başlayacak

Huawei, Yeni Bir ‘Akıllı Yol’ Projesi Üzerinde Çalışıyor! 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz