TikTok Veri Gizliliği İhlali

ByteDance, çatı şirketi olduğu kısa video platformu TikTok ve uygulamanın veri gizliliği ihlali yaptığına yönelik iddialar nedeniyle ABD sınırları içerisinde açılmış 21 dava için 92 milyon dolarlık tazminat ödemeyi kabul etti. TikTok’un, davalarda kullanıcı verilerini kar elde etmek amacıyla kullanmakla suçlandığı ifade edildi. TikTok, suçlamaları kesin bir dille reddetmiş olsa da ByteDance’in, ödeme yapmayı kabul ederek suçlamalardan kurtulacağının da altı çizildi.  

Çin merkezli ByteDance, çatı şirketi olduğu kısa video platformu TikTok ve uygulamanın veri gizliliği ihlali yaptığına yönelik iddialar nedeniyle ABD sınırları içerisinde açılmış 21 dava için toplam 92 milyon dolarlık tazminat ödemeyi kabul ettiğini duyurdu. TikTok’un, söz konusu davalarda kullanıcı verilerini kar elde etmek amacıyla kullanmakla suçlandığı ifade edildi. ByteDance, davaların çok uzun bir süredir devam ettiğine ve süreçten kurtulmak adına anlaşma yoluna gidildiğine işaret etti. Anlaşma sonrası şirketin, açılan toplu davalardan da kurtulacağı belirtildi.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan bir TikTok sözcüsü ise toplu davalar kapsamında kendilerine yöneltilen iddiaları kesin bir dille reddetti. Platforma yönelik, Avrupa Birliği Komisyonu’nda da benzer suçlamaların yapıldığı ve inceleme başlatıldığı biliniyordu. ByteDance’in ödemeyi kabul ettiği 92 milyon doların, ABD’de açılan benzer davalar arasında ödenecek olan en yüksek tazminat tutarı olduğu dile getirildi. Mahkeme heyeti ise henüz anlaşmayı kabul edip etmeyeceğine yönelik bir görüş bildirmedi.  

ABD sınırları içerisinde açılan dava dosyalarına göre TikTok, kullanıcı verilerini ticari olarak kullanıyordu 

TikTok ABD Dava

Diğer yandan; ABD sınırları içerisinde açılan dava dosyalarına göre TikTok, kullanıcı verilerini gösterilecek reklamları belirlemek ve kar elde etmek amacıyla ticari olarak kullanıyordu. Kullanılan veriler arasında, kullanıcıların biyometrik verilerinin de yer aldığı ifade ediliyordu. Mahkeme heyetinin anlaşmayı kabul etmesi durumunda, davaların düşeceği dile getirildi. 

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

TikTok Kullanıcı Harcamaları, 2021 Yılının Ocak Ayında Yüzde 380 Arttı! 

ABD’de Joe Biden Hükumeti, TikTok Yasağı ile İlgili Yeni Bir Değerlendirme Yapıyor 

10 Yaşındaki Bir Çocuğun Ölümü TikTok’u İtalya’da Yasaklattı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz