Cuma, Ekim 22, 2021
Ana SayfaTeknolojiHuawei, 15 Eylül’den Sonraki Süreçte Akıllı Telefon Pazarından Çekilebilir!

Huawei, 15 Eylül’den Sonraki Süreçte Akıllı Telefon Pazarından Çekilebilir!

Analist Ming-Chi Kuo tarafından hazırlanan rapora göre; Çinli teknoloji devi Huawei, ABD hükumeti ile yaşadığı kriz nedeniyle 15 Eylül’den sonraki süreçte akıllı telefon pazarından çekilebilir. Alternatif bir senaryonun gerçekleşmesi durumunda ise şirketin akıllı telefon piyasasındaki pazar payı, bugüne kadarki en düşük seviyeleri görebilir. 

Huawei ve ABD hükumeti arasındaki krizin tırmanması sonrası; ABD Ticaret BakanlığıHuawei’in ABD’li şirketlerle herhangi bir ticaret yapmasını yasaklayan yeni bir yasal düzenleme getirmişti. Düzenlemede ayrıcaHuawei ile profesyonel iş ilişkisi içerisinde olan parça tedarikçileri de yasak listesine eklenmişti. Yaşanan gelişmeler sonrası köşeye sıkışan Huaweiakıllı telefonlarında kullandığı “Kirin” işlemcilerin üretimini durdurmak zorunda kaldığını açıklamıştı. Bunun üzerine Qualcomm, “Snapdragon” işlemciler için Huawei ile iş birliği yapabilmek adına Trump hükumeti ile lobi yapmış olsa da sonuç alamamıştı. MediaTek ise Huawei’ye parça satabilmek için lisans başvurusunda bulunmuş, fakat başvurusu henüz onaylanmamıştı.  

Öngörülerinin doğru çıkmasıyla ünlü Ming-Chi KuoHuawei’in 15 Eylül sonrası akıllı telefon pazarındaki durumu ile ilgili yeni bir rapor hazırladı. Raporunda oldukça olumsuz bir tablo çizen KuoHuawei yetkililerinin 15 Eylül’den itibaren akıllı telefon pazarından çekilme kararı alabileceğini belirtti. Şirketin pazardaki durumu ile ilgili 2 farklı senaryo üzerinde duran Kuo, ikinci senaryonun gerçekleşmesi durumunda ise şirketin akıllı telefon piyasasındaki pazar payının bugüne kadarki en düşük seviyeleri görebileceğine işaret etti.  

Ming-Chi Kuo, Huawei için ikinci senaryonun “iyimser” bir tablo olacağını belirtti

Ming-Chi Kuo Huawei

Diğer yandan Ming-Chi Kuo, Huawei için ikinci senaryonun “iyimser” bir tablo olduğunun altını çizdi. En kötü ihtimalin gerçekleşmesi durumunda, Huawei’in akıllı telefon macerasının tarih olacağı ifade edildi. Şirketin, bir süredir akıllı telefon pazarında oldukça iyi bir ivme yakaladığı ve birçok rakibini geride bırakarak iyi bir konuma yükseldiği de biliniyordu. Dolayısıyla söz konusu senaryoların; en çok Apple, Oppo, Xiaomi ve Samsung gibi güçlü rakipleri sevindireceği tahmin edildi. 

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

ABD Ticaret Bakanlığı, Huawei Cihazları Doğrudan Etkileyecek Bir Düzenleme Yaptı

Huawei, ‘Kirin’ İşlemci Modellerinin Üretiminin Durdurulacağını Açıkladı 

Qualcomm, 5G Snapdragon İşlemcileri Huawei Cihazlara Satmak İstiyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR