Huawei, Google ile yaşadığı Android krizi nedeniyle yeni cihazları için AppSearch isimli bir uygulama oluşturdu. Aktarılan detaylara göre AppSearch, şu anda Almanya’da test ediliyor. Uygulama, kullanıcıların Google Play Store’da bulunan bazı popüler uygulamaları indirebilmesine yardımcı oluyor.

Huawei, dünya genelinde oldukça yüksek oranda kullanıcı beğenisi toplayan akıllı telefonlar üretiyor olsa da şu anda pek çok kişi, yeni Huawei cihazların Google Play Store’daki uygulamalara erişimi olmayacağı için markaya ait telefonları tercih etmiyor. Bu nedenle, Huawei’in Google ile yaşadığı kriz Çin dışındaki satışlarını önemli ölçüde etkiliyor. “XDA Developers”ın haberine göre ise Huawei, bu duruma bir çözüm getirebilmek için AppSearch isimli bir uygulama üzerinde çalışıyor. Güncel olarak Almanya’da test edilen uygulama, kullanıcıların herhangi bir uygulama mağazasına ihtiyaç duymadan Facebook ve WhatsApp gibi popüler Android uygulamalarını indirebilmelerini mümkün hale getiriyor. 

huawei-appsearch

Marka tarafından yazılan açıklama kısmında uygulamanın; Mate 30 serisi, P40 serisi ve Mate X cihazlarla kullanılabileceği ifade ediliyor. “P40″ yakın zamanda satışa sunulacağı için şirketin, uygulamayı yeni akıllı telefonuyla birlikte resmi olarak görücüye çıkaracağı tahmin ediliyor. Mate 30’un Google’ın halihazırda bulunmadığı Çin dışındaki satışlarının oldukça yavaş ilerlediği de biliniyor. Markanın, bu nedenle P40’ı böyle bir uygulamayla güçlendirmeye çalıştığı düşünülüyor.  

Almanya’da Huawei Mate 30 Pro cihazına nasıl çalıştığını göstermek için uygulamayı indiren bir XDA Developers yazılımcısı, şirketin AppGallery isimli uygulama mağazası aracılığıyla AppSearch indirilebileceğini söylüyor. AppSearch, indirildikten sonra Facebook, Messenger, Instagram ve Twitter gibi popüler uygulamaları görüntülüyor. Bununla birlikte, kullanıcıların istedikleri herhangi bir Android uygulamasını indirebilmelerini de mümkün hale getiriyor. 

Google, detaylı bir şekilde uygulamayı inceliyor 

Diğer yandan, aktarılan detaylara göre; AppSearch bir uygulamayı doğrudan indirmemizi sağlamıyor. Bunun yerine kullanıcılara, uygulamayı indirebilecekleri bir bağlantı noktası öneriyor. Huawei de benzer şekilde, AppSearch isimli uygulamanın çeşitli indirme kaynaklarını birleştirerek kullanıcıların popüler uygulamaları bulmalarına yardım ettiğinin altını çiziyor. Buna göre, AppSearch aracılığıyla erişilebilen tüm içerikler üçüncü şahıslar tarafından sağlanıyor. Bunlar; Amazon, APKPure, APKMirror ve Huawei’in kendi uygulama mağazası gibi üçüncü tarafları içerisinde barındırıyor. Bu yüzden uygulama, kullanıcıların Google uygulamalarına kolayca erişebilmelerini sağlasa bile Huawei, AppSearch ile ilgili herhangi bir yasal yükümlülük üstlenmekten kaçınıyor.  

Google ise şu anda AppSearch’ün herhangi bir ABD yasasını ihlal etmediğinden emin olmak için uygulamayı inceliyor. Bununla birlikte uygulamanın nasıl kullanıldığını gösteren bir videonunXDA Developers söz konusu içeriği yayınladıktan sonra YouTube’dan kaldırıldığı biliniyor. 

Teknoloji haber bülteni için tıklayınız.

Huawei P40 lite çok yakında Türkiye’de!

Huawei, giyilebilir teknolojiler alanında büyüme gösterdi 

Huawei MateBook D 15 Türkiye ‘de satışa çıkıyor!