huawei-yonga-fabrikasi-teknosafari

Çinli teknoloji şirketi Huawei, SMIC ile birlikte on milyarlarca dolar değerinde yeni bir yonga fabrikası kuruyor. Şirket, bununla birlikte dışa bağımlılığını minimuma indirecek.

Huawei, Google ambargosunun ardından Kirin yonga setlerinden de ambargo yedikten sonra, tamamen boşta kaldı denilebilir. TSMC ile bağlantısı tamamen kesilen Huawei, SMIC ile birlikte kendisine ait yonga fabrikası üretecek. Bununla birlikte şirket, dışa bağımlılığını minimuma indirecek.

huawei-smic-teknosafari

Huawei, ambargolardan kurtulamıyor. Amerika ve dolaylı olarak Google tarafından ambargo yiyen Huawei, Kirin yonga setleri ile güçlü bir konumda olan TSMC ile de anlaşma sağlayamadı. Bununla birlikte şirket, Çinli yonga üreticisi SMIC ile anlaşmaya vardı. Zira SMIC de aynı Huawei gibi ABD teknolojilerine erişemiyor.

İki Çinli şirket, yeni bir yonga üretim tesisi kuracağını açıkladı. Tesis, on milyarlarca dolar yatırım ile kurulacak. Tesisin kurulması ile birlikte Huawei, ABD teknolojilerine ihtiyaç duymadan, kendi kendine yetebilir bir şekilde çalışmalarına devam edecek.

Uzun vadede Huawei, tamamen kendi kendine yetebilecek düzeye gelse de, şu anda her şeye sıfırdan başlayacak denilebilir. Bu sebeple şirket, biraz yavaşlayacak. Rakip yonga üreticileri, 3 nm fabrikasyon süreci gibi teknolojilere ulaşmışken Huawei’nin bu aşamalara gelmesi biraz uzun sürebilir.

İlginizi Çekebilir:

Huawei AITO M5, ön sipariş sayısı ile Tesla’ya rakip oldu

Türkiye Uzay Ajansı ile Roscosmos iş birliği imzaladı

Steam, 2021 yılının en iyi oyunlarını açıkladı

Boğaziçi Üniversitesi, Veri Bilimi ve Yapay Zeka Enstitüsü kuruyor

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz