Ana Sayfa Haber İçişleri Bakanı: “E-imza 2021 Yılında Kimliklere Entegre Edilecek”

İçişleri Bakanı: “E-imza 2021 Yılında Kimliklere Entegre Edilecek”

0
1075

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yaptığı bir açıklamada 2021 yılından itibaren E-imza’nın kimliklere entegre edileceğini belirtti. E-imza için altyapı çalışmalarının ve hazırlıklarının tamamlanmaktan olduğu belirten Bakan Soylu, bu noktada Türkiye ’deki dijital dönüşüm çalışmalarının devam ettiğini de belirtti.

Ankara’da düzenlenmeye başlayan İl Özel İdaresi Genel Sekreterleri Eğitim Semineri’nin açılışında konuşma yapan Soylu, “TÜBİTAK ile çalışmalarımızı tamamlıyoruz, yakında e-imza’nın altyapısı ve hazırlıkları tamamlanmış olacak. 2021 yılında o da kimliklere yüklenmiş olacak” ifadeleri kullandı ve önümüzdeki yıl itibariyle kullanılabileceğini duyurdu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, özellikler Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nde bir dönüşüme gidildiğini belirtti. Bakanlığın bünyesinde hizmet alan vatandaşların memnuniyetini öğrenmek amacıyla araştırma  ve anket çalışmalarının devam ettiğini de dile getirdi. 

E-imza altyapısı 2021 yılında Türkiye ‘de tamamlanacak

Soylu konuşmasında ayrıca, kimlik kartlarının içinde ehliyetlerin kullanılmasını isteyen vatandaşların çoğunlukta olduğunu belirtti ve şu açıklamaları yaptı: 

“Vatandaşımızın oradaki memnuniyetinin ne kadar arttığını görüyoruz. Bir taraftan kimlik kartımızın içine ehliyetimizi yüklüyoruz. Daha da var. TÜBİTAK ile çalışmalarımızı tamamlıyoruz. E-imza ‘nın da yakında altyapısı ve hazırlıkları Türkiye ‘de tamamlanmış olacak. 2021 yılının belirli bir zaman diliminde o da kimliklere yüklenmiş olacak. Bir taraftan 112’ler var, acil çağrı merkezlerinin entegrasyonunu sağlamaya çalışıyoruz. 2021’in ortalarında tüm Türkiye’de 112 olacak. Tek bir numaradan acil çağrı merkezlerine ulaşılabilecek. Hem bir kolaylığı hem bir modernliği sağlıyoruz. Bütün bunların hepsi, bizim açımızdan fevkalade önemli bir sorumluluğu da üstlenmemizi teşkil ediyor.”

“Hedef: Tüm bakanlık kurumlarının bütünlüğü ve verimliliği”

E-imza ve kimlik kartlarıyla alakalı önümüzdeki yıl yapılacak yeniliklerden bahseden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, hedeflerinin bakanlık içindeki tüm kurumların verimliliğin artırılması olduğunu dile getirdi.

Soylu, tüm kurumları içeren bir bütünlük için çalışmalarını devam ettirdiklerini açıkladı. Soylu konuşmasında şunlara değindi: “Bu bütünlüğü sağlamamız lazım. Bu temalar, bu prensipler, bu stratejiler sadece kağıt üzerinde veya konuşmalarda geçen soyut ifadeler değildir. Her biri kendi adına sahada takip ettiğimiz uygulama adımları olan, rakamlara yansıyan ve sonuçlar üreten işlerdir. İşte bütün bu stratejik değişim içinde İl Özel İdarelerimizin de aynı etkinlik ve verimlilikte yer almasını sağlamak üzere bu eğitimleri ve temasları sağlamak istedik. Bunu daha da ileriye birlikte taşıyacağız. Önümüzdeki süreçte İl Özel İdareleri ve İçişleri Bakanlığı merkez teşkilatı arasındaki iletişim ve denetim çok daha yoğun olacaktır. İl Özel İdareleri açısından önümüzdeki sürecin temel hedefi, verimliliği artırmaktır.”

İlginizi Çekebilir:

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Netflix ‘Minnoşlar’ Filmi İçin RTÜK’e Başvuru Yaptığını Açıkladı 

Yapay Zeka Destekli MEB Asistan, Milli Eğitim Bakanlığı Tarafından Tanıtıldı 

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz